Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında ve neden öldü?

Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy'un kim olduğu, vefat haberlerinin ardından binlerce kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Onlarca ödül alan usta sanatçı Ferhan Şensoy'un çok sayıda kitabı da vardır. Uzun süredir hastanede tedavi görmekte olan Ferhan Şensoy'un vefat haberinin ardından birçok kişi hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki, Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında ve neden öldü?

Yayınlanma Tarihi: 31.08.2021 09:58
Değiştirme Tarihi: 31.08.2021 09:58
Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında ve neden öldü?

Ferhan Şensoy kimdir sorusunun yanıtı, binlerce kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan isimlerin başında gelmeye başladı. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu olan Ferhan Şensoy'un ayrıca kaleme aldığı birçok kitabı da yer almaktadır. Peki, Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında ve neden öldü?

Bir devir kapandı! Usta tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy kimdir?

FERHAN ŞENSOY KİMDİR?

Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951'de Çarşamba, Samsun'da dünyaya geldi. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan usta isim Türk Tiyatrosu'nda kendine özgü bir yer edindi. Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunu olan Şensoy, Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmış ve Rasim Öztekin'e devretmişti.

Galatasaray Lisesi'nde de bir süre okuyan Şensoy, 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu.

1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada'da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam ederken Montreal'de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975'te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. Yine Montreal’de Theatre De Quatre - Sous’da da, yönetmenliğini yaptığı, Harem Qui Rit isimli müzikalde oynadı. Aynı yıl Türkiye'ye döndü.

Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu'nda oyunculuk yapan Şensoy, yine 1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çeşitli skeçler yazdı. Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası'yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan'ın yazıp, Fuat Güner'in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayınlanmasının ardından, yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir film çalışması yapan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu ve kendi eseri olan, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenlik yaptı.

Onlarca ödül alan sanatçı aynı zamanda çok sayıda kitap kaleme aldı. Televizyon dizileri ve sinema filmlerinde de yer aldı. 1988'de Derya Baykal ile evlenen Şensoy 2004 yılında boşandı. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı oldu.