Fatih Tutak kimdir, kaç yaşında? MasterChef Türkiye’nin konuğu şef Fatih Tutak’ın başarılarla dolu kariyeri

Fatih Tutak, bu akşam MasterChef Türkiye’ye konuk olacak. Fatih Tutak, uluslararası alanda tanınmış ünlü Türk şef ve restoran sahibidir. MasterChef yeni bölümde ilk oyunda Fatih Tutak şefin tabağı yarışmacıların sınavı olacak. İzleyiciler, şimdiden Fatih Tutak kimdir araştırmaya başladı. İşte şef Fatih Tutak hakkındaki detaylı bilgiler…

Yayınlanma Tarihi: 24.12.2020 18:23
Değiştirme Tarihi: 24.12.2020 18:23
Fatih Tutak kimdir, kaç yaşında? MasterChef Türkiye’nin konuğu şef Fatih Tutak’ın başarılarla dolu kariyeri

Ekranların en çok izlenen yarışma programı MasterChef Türkiye’nin bu akşamki konuğu uluslararası alanda birçok başarıya imza atmış, ödüller kazanmış şef Fatih Tutak. Yeni bölümde Fatih Tutak, kendi özel tarifini yapmasını isteyecek ve yarışmacıları değerlendirecek. Peki, Fatih Tutak kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte Fatih Tutak’ın başarılarla dolu kariyeri, aldığı ödüller …

FATİH TUTAK KİMDİR?

Fatih Tutak, 31 Ağustos 1985’de İstanbul’da doğdu. İlk profesyonel eğitimini Bolu Mengen Aşçılık Okulu'nda aldı. İstanbul'da çırak olarak Paul Pairet ile çalıştıktan sonra önce Çin'in liman kentleri Qingdao, Pekin ve Hong Kong’ta ve ardından Singapur'da, dünyanın en pahalı otellerinden biri olmasıyla da bilinen ikonik Marina Bay Sands'in mutfağında çalıştı. Buradayken şef Seiji Yamamoto tarafından yönetilen ve modern Japon mutfağının temsilcisi olan Nihonryori Ryugin'de dört aylık stajyerlik hakkı kazandı. Ardından Kopenhag'ta, dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma'da şef Rene Redzepi ile çalıştı.

2015’te Bangkok'ta The Dining Room of The House of Sathorn’da Baş Aşçı oldu ve Tayland mutfağına yöneldi. Mutfak Operasyonları Direktörü olduğu restoran 2017'de Asia's 50 Best Restaurants listesine girdi. 2018-19'da Michelin Guide Thailand listesine girdi.

Özel bir akşam yemeği için annesinin mantısından yola çıkan bir mantı hazırladı. “From My Mum” (Annemden) adını verdiği bu yemeğin ilgi çekmesi üzerine The Dining Room of The House of Sathorn’da Türk mutfağından yola çıkan bir menü sunmaya başladı.

2019'da Türkiye'ye döndü ve Aralık 2019'da İstanbul'daki ilk restoranı Turk Fatih Tutak'ı açtı. Restoranın müzikleri Kaan Düzarat tarafından özel olarak yapıldı. CNN Travel'ın 2020'nin dünyanın en iyi 20 yeni restoranı listesinde yer aldı.

Ödüller

2017: En iyi 36. Restoran/The Dining Room of The House of Sathorn - Asia’s 50 Best Restaurants

2018: En iyi 43. Restoran/The Dining Room of The House of Sathorn - Asia’s 50 Best Restaurants

2018: Michelin Plate/The Dining Room of The House of Sathorn - Thailand Michelin Guide

2020: "En İyi Şef" Adayı - Time Out İstanbul 19. Yeme İçme Ödülleri

2020: "En İyi Restoran" Adayı/Turk Fatih Tutak - Time Out İstanbul 19. Yeme İçme Ödülleri