Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Eyvah, çocuğa yakalandık!

Eyvah, çocuğa yakalandık!

Cinsel birliktelik sırasında çocuğuna yakalanan anne babalar için durum açıklaması zor bir hal alırken, çocuk için bir sarsıntı sebebi olabilir. Peki, yatak odasında çocuğuna yakalanan anne babalar ne yapmalı? Klinik Psikolog Yaşam Yanardağ Çelik ile konuştuk.

15.10.2016 01:16

Anne babasını cinsel birliktelik esnasında gören çocuk ne hisseder?
 Çocuklar anne ve babalarının mahrem anlarına çat kapı rastlamışsa, bu durum onlar için oldukça karmaşık olabilir. Çünkü çocuğun dünyasında böyle bir bilgi yoktur ve anne babanın birbirine kötü bir şey yaptığını düşünüp kaygı ve korku geliştirebilir. Özellikle babanın anneye kötü bir şey yaptığını düşünüp endişelenebilirler. Bu durumda verilen yanlış tepkiler, çocuğun cinselliğin ne olduğunu anladığı dönemde utanç duymasına ve hatta cinsellikten tiksinmesine yol açabilir.

 Anne baba ne yapmalı peki?
 Cinsel birliktelik esnasında çocuğuna yakalanan anne baba soğukkanlı ve sakin olmalı, çocuğun tepkilerine göre tavır takınmalı. Anne hemen toparlanıp çocuğu odasına götürmeli onu sakinleştirip, sorduğu kadarına yanıt vermeli. Eğer çocuk hiçbir şey sormamışsa veya ne olup bittiğini anlamamışsa o zaman konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadan çocuğu uyutmak en doğrusudur. Buna şahit olan çocuklar genelde babanın, anneye zarar verdiğini düşünür. Eğer çocuk böyle bir şey dile getirirse; kimsenin incinmediğini söylemek bile çocuğu rahatlatabilir. Sormazsa üzerine gidilmemeli. Açıklamalar, çocuğun yaşına uygun olarak yapılmalı.

 Cinselliği ona öğretin
-          Çocuğunuzun ayrı odada yatmasını sağlayın.

-          Küçük yaşlardan itibaren, odanıza izinsiz girilmemesi gerektiğini öğretin.

-          Kapı çalma adeti kazandırın.

-          Cinselliği ona uygun dille anlatın.

-          Sorduğu soruları ‘ayıp, yasak’ gibi sözlerle geçiştirmeyin. Anlatın, öğretin.

-          Özel anlar yaşanırken kapıyı kilitleyin.

 

Yorumlar | 0
üye profil