Evlilik programları yasaklandı!

Evlilik programları yasaklandı!
Yayınlanma Tarihi: 29.04.2017 19:59 | Değiştirme Tarihi: 29.04.2017 19:59

OHAL kapsamında yayınlanan 2 yeni KHK kapsamında evlilik programları yasaklandı.

Ekranların hem çok izlenen hem de en çok tepki gören evlilik programları bugün yayınlanan KHK ile yasaklandı.


Bundan sonra ekranlarda evlilik programları izlenemeyecek. 


KHK hemen devreye girdiği için 'Kısmetse Olur' 29 Nisan haftanın finali ve 30 Nisan elenen kişinin olup olmayacağı kanalların ve sunucuların nasıl bir tepki göstereceği merak konusu.


Esra Erol, Zuhal Topal, Seda Sayan ve Uğur Arslan henüz bir açıklama yapmadı. 


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), şikayet rekoru kıran evlilik programlarına son bir yılda toplam 11,2 milyon lirayı aşan ceza verdi.
 

KHK’da evlilik programlarıyla ilgili o bölüm:


Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı ve/veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve/veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez.


Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları, yerel aranır numaralar, benzeri özel içerikli hizmetlere ilişkin numaralar ile özel ücrete tabi diğer sabit ve mobil numaralar kullanılmak suretiyle, izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı ve/veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemez ve bu yöntemle ürün tanıtımı, satışı ve pazarlaması yapılamaz.”