#EvindeTiyatro ekibi, sanatı evlerinize taşıyor!

Evlerinizde otururken sanatı hissetmeye ne dersiniz? İşte Evinde Tiyatro, hayatı eve sığdırmaya çalıştığımız günlerde “Sanat Evden Taşar” sloganıyla üretime başlayan ve pandemi koşulları sebebiyle şuan için tamamen dijitale üretim yapan bir tiyatro topluluğu.

Yayınlanma Tarihi: 21.05.2020 10:26
Değiştirme Tarihi: 21.05.2020 15:03
#EvindeTiyatro ekibi, sanatı evlerinize taşıyor!

Tiyatro, doğduğu günden bu yana sürekli yeni formlar aramış bir sanattır ve #EvindeTiyatro da bu “yeni” arayışının bir ürünü olarak doğmuştur. Evinde Tiyatro, dünyanın hızla değiştiği, hayatın sürekli bilinmezleri peşinden getirdiği bir ortamda, tiyatronun bir “duygudaşlık” olduğu düşüncesiyle, duygusunu her koşulda seyircisiyle paylaşmak isteyen kolektif bir ekip çalışmasıdır. Evinde Tiyatro; rejisi, oyun metni, dekoru, ışığı, oyunculuk biçimi de dâhil olmak üzere her şeyiyle tamamen dijital için tasarlanmış olan “Sadece Cafer” ve “Tahterevalli” isimli yepyeni iki oyunuyla perdelerini dijitale açacak ve bu anlamıyla dünyada da bir ilke imza atmış olacak…

21 Mayıs saat 21.00’de İlk Dijital Prömiyer; Sadece Cafer…

Emrah Aktürk’ün yazdığı, Taner Rumeli’nin yönettiği ve Mesut Yılmaz’ın oynadığı tamamen dijital platform için hazırlanmış “Sadece Cafer” oyunu, 21 Mayıs’ta canlı yayınla prömiyer yapmaya hazırlanıyor. Oyun, sıradan bir mahalle bakkalı iken bir video ile internet fenomenine dönüşen Cafer’in “fenomenlik ve bakkallık” arasında sıkışıp kalarak “Sadece Cafer” olma çabasını konu alıyor.

Tahterevalli “Bir Brecht Esinlenmesi” Prömiyeri Haziran Ayı İçerisinde…

Altuğ Görgü’nün yönettiği ve Taner Rumeli ile birlikte oyuncu olarak da yer aldığı “Tahterevalli” oyunu da Haziran ayı     içerisinde canlı yayınla prömiyer yapacak. Oyunculardan biri Bursa, diğeri İstanbul’da kendi evinden oynayacak ancak seyirci bu ikiliyi “aynı mekânda” görecek. Dünya düzeninde “yukarıdakiler ve aşağıdakiler”in ilişkisini anlatan proje, üretimden seyircisi ve oyuncusunun buluşma biçimine kadar pek çok anlamda ilki de içerisinde barındırıyor.

Dijital Buluşmalarla Evden Eve Provalar…

Pandemi koşullarında izolasyon ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak, tamamen evden üretimle tiyatro oyunu çalışan Evinde Tiyatro ekibi, online buluşmalar ile provalarını gerçekleştiriyor ve bu provaların bir kısmını da canlı olarak seyircisine aktarıyor. Bu anlamıyla da “işin mutfağını” açan ekip, seyircisine bir tiyatro oyununun hazırlanış yolculuğuna şahitlik etme fırsatı sunuyor. 

Bir Tiyatro Çatısı…

Evinde Tiyatro, yalnızca oyun çalışmak üzere kurulan bir ekip değil, aynı zamanda tiyatro sanatı başta olmak üzere sanatsal üretim adına akademik çalışmaların, söyleşilerin yer aldığı bir platform. Her Cumartesi Taner Rumeli, “Evinde Tiyatro Sohbetleri”nde usta sanatçılarla kişisel ve akademik sohbetler gerçekleştiriyor. Bu güne kadar Burak Tamdoğan, Altan Erkekli, Mert Fırat, Demet Akbağ gibi isimlerin ağırlandığı canlı yayınlarda her hafta birbirinden ünlü isimler ve akademisyenlerle tiyatro ve sanat üzerine sohbetlere devam edilecek. Evinde Tiyatro Sohbetleri’nin 23 Mayıs’taki canlı yayın konuğu ise sevilen sanatçı Reha Özcan olacak.

Tamamen profesyonel bir ekiple kollektif üretim…

Evinde Tiyatro ekibi, tamamı profesyonel tiyatro sanatçılarından oluşan bir ekip olarak karşımıza çıkıyor. Ekipte Altuğ Görgü Genel Sanat Yönetmeni,  projenin fikir babası Taner Rumeli yönetmen ve oyuncu, Mesut Yılmaz oyuncu, Emrah Aktürk başyazar olarak yer alıyor. Yapımını OrangeFox’un üstlendiği Evinde Tiyatro, kollektif bir üretimle kapılarının herkese açık olduğunu ve “Tiyatronun evi seyircisidir, seyircisiyle buluştuğu her yerde evindedir tiyatro, işte bu yüzden sadece bizim değil senin de Evinde Tiyatro…” mottosuyla üretim yaptıklarını belirtiyor.