Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Evde pilates yapmak artık çok kolay!

Evde pilates yapmak artık çok kolay!

İyi bir kondisyon ve esneklik kazanmak için etkili sporlardan pilatesi evde de yapabilirsiniz. İşte evde pilatesin püf noktaları...

15.07.2016 15:21

Vücudunuza mükemmel bir esneklik ve estetik katan popüler spor pilatesi ev ortamında da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Pilatese yeni başlıyorsanız uzman bir destek almanız elbette çok işinize yarayacak ve hareketleri doğru yapmanızı kolaylaştıracak. Başlangıçta kendinizi fazla zorlamadan ve az tekrarlarla yapacağınız pilates egzersizleri ile vücudunuzu ve kaslarınızı esnetmeye başlayacak ve daha yoğun seanslar için kondisyon kazanmaya başlayacaksınız.

EVDE PİLATES YAPMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE:
Evde pilates yapmak için mat alanı kadar bir yere, kol ve bacaklarınızı açacak kadar geniş bir alana sahip olmanız yeterli. Pilates yapacağınız ortamın havalandırılmış olması nefes kalitesi anlamında önemli.

Rahatlatıcı ve düşük tempoda müzikler dinlemek pilates yaparken hareketlerin ritmini yakalamanızı ve pilatese konsantre olmanızı sağlar.

Pilates yapmak için kalieli bir pilates minderi veya köpüklü minderleri tercih edebilirsiniz. Pilates seviyenizi artırdıkça çeşitli pilates aletleriyle egzersizlerinizi renklendirebilirsiniz.

Hareketlerinizi uygularken karşınızda bir ayna olması hareketleri doğru yapıp yapmadığınızı kontrol etmenizi sağlar. Doğru yapılan pilates egzersizleri vücudunuzu sakatlıklardan korur ve egzersizlerden tam verim almanıza yardım eder.

Yanınızda bir şişe su bulundurun ve antrenman sırasında sık sık su içmeye özen gösterin.

SADECE 10 DAKİKAYLA BAŞLAYINPilates seansına yeni başlayanlar için 10 dakika yeterlidir. Kondisyon ve yeterli esneklik kazandıktan sonra bu süreyi 20 veya 30 dakikaya çıkarabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde her hareket için 2 set ve 10 tekrar uygun olabilir.

Pilates kalça hareketi için yerde oturuş pozisyonu alın. Elleriniz ile arkadan destek alarak bacaklarınızı yukarı kaldırın. Bacaklarınızı sağa ve sola hareket ettirin.

Bacaklarınızı çalıştırmak için sırt üstü yere yatın. Ellerinizle belinizi yukarı kaldırın ve bacaklarınızı düz tutmaya çalışın. Sağ ve sol ayaklarınızı sırasıyla yukarı kaldırıp indirin.

Bel bölgesini çalıştırmak isterseniz sırt üstü yere uzanarak ellerinizle bacaklarınızı havaya kaldırın. Belinize ellerinizle destek yaparak düz tutmaya çalışın ve bacaklarınızı dizinizden kırarak bisiket çevirir gibi hareket ettirin.

Göbek bölgesindeki istenmeyen yağları eritmek için bacaklarınız düz bir şekilde oturun. Belinizi yere doğru yatırırken ellerinizi, ayaklarınızı ve boynunuzu havaya kaldırın. Bacak ve kollar arasındaki boşluğu azaltarak mekik hareketi yapın.

Yorumlar | 0
üye profil