Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Evde egzersiz yapmak isteyenler için spor malzemesi seçimi

Evde egzersiz yapmak isteyenler için spor malzemesi seçimi

Yoğun iş temposundan dolayı spora vakit ayıramıyorum diye üzülmeyin. Doğru aletleri seçerek evde de spor yapabilir ve ideal vücuda kavuşabilirsiniz.

23.10.2016 15:42

Sağlıklı yaşam için spor yapmak şart. Spor yapmak için yoğun iş yaşamından veya yüksek üyelik fiyatlarından dolayı spor salonlarına gidemeyenler ise spor salonlarını evlerine taşıyor. Eve uygun spor aletleri seçerken nelere dikkat edileceği ve hangi spor aletlerinden faydalanılacağına iyice düşünüp karar vermek gerekiyor. Hem işinize yarayacak alet seçimleri yapmak hem de satın alınan aletleri ev ortamında verimli bir şekilde kullanabilmek önemli. İşte evde egzersiz yapmak isteyenler için spor aletleri seçiminde dikkat edilecekler:

1. KOŞU BANDI VE BİSİKLET
Evde spor yapmak için öncelikle evin hangi odasını veya bölümünü spora ayırmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Spor alanının genişiği alacağınız spor aletlerinin de sayısını ve büyüklüğünü etkileyecektir. Eğer geniş bir odayı spor odası yapmak istiyorsanız kardiyovasküler kasları çalıştıran koşu bandı ve bisiklet gibi spor aletlerine yönelebilirsiniz. Kalori yakımında ve vücudun sıkılaşmasında bu iki alet temel rol oynar. Spor odası yapacağınız mekan ne kadar aydınlık, havadar ve ışıklı oursa spor için o kadar uygun olacaktır.

2. DUMBELL
Seçtiğiniz spor odasının zemini spor aletleri seçiminde bir diğer önemli etkendir. Sert ve kaymayan bir halı ile yerleri kaplayarak çeşitli ağırlık aletlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle halter aletiyle yapacağınız çeşitli kas çalışmalarında kaymayan bir zemin son derece önemli. Kol kasları için belirli ağırlıklarda dumbellar tercih edebilirsiniz. Yerlerin kolay temizlenebilir ve toz tutmayan bir yapıda olması spor yaparken işinizi kolaylaştırır.

3. YOGA MATI VE DİRENÇ BANTLARI
Yere uzanarak yaptığınız egzersizlerde çeşitli sakatlıkları ve morarmaları engellemek için yoga matı almalısınız. Böylece hareketlerinizi daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca bacak egzersizleri için de ayak bileklerine bağlanan ağırlıkları tercih edebilirsiniz. Direnç bantları da hem ucuz hem de efektif bacak çalışmalarında size eşlik edecektir. Ayrıca çeşitli esneme ve germe çalışmalarında da direnç bantlarından faydalanabilirsiniz.

4. İP ATLAMA
Spor salonu duvarlarını aynayla kaplayarak yaptığınız egzersizlerde hata yapıp yapmadığınızı daha rahat görebilirsiniz. Spor yaptığınız mekan yeterli genişlikte ise ip atlayabilirsiniz. İp atlamak kalori yakımının yanında size kondisyon kazandırır ve sıkılaşmanızı sağlar. Bütçenizle doğru orantılı olarak sizi istediğiniz hedefe ulaştıracak spor aletlerini daha fazla çeşitlendirmek ise size kalmış.

Yorumlar | 0
üye profil