'Bir Kadın Bir Erkek hayatımı değiştirdi'

Emre Karayel "Bir Kadın Bir Erkek hayatımın en özel projesidir" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 08.06.2014 09:46
Değiştirme Tarihi: 08.06.2014 10:01
'Bir Kadın Bir Erkek hayatımı değiştirdi'

Emre Karayel TRT’de Akıl Karı isimli bir yarışma sunmaya başladı. Yarışmadan yola çıktık, ama sohbet Bir Kadın, Bir Erkek’ten açılınca, Türkiye’de kadın ve erkeğin değişen rollerini konuştuk.


Bir Kadın, Bir Erkek tamamen bitti mi? Star TV süreci tamamlanmış oldu. Başka kanalda olma ihtimali yüksek, görüşmeler yapılıyor. Şu an nadasa mı bıraktın kendini?


Atlarım var, onlarla ilgileniyorum. At işi, terapi işi. Atla ilişki kurmak, atın enerjisi almak. Eskiden akıl hastalarını koydukları yere tımarhane denilirdi. Sebebi akıl hastalarını tımar ettirirlermiş. Ehlileştirirmiş insanı.


Akıl Karı’nı anlatabilir misin?

Bir Kanada formatı. Zekanın dokuz farklı boyutundan yola çıkıyor. Bunun altısını ölçebiliyoruz. Görsel, sözel, müziksel, mantiksal, fiziksel ve sosyal zeka. Sözel zekada kelime bulmacaları var mesela. Görsel zekada bir hafta yaya geçidi koyuyoruz, kaç çantalı geçti, kaç kırmızı ayakkabı geçti gibi sorular


Kralın soytarısı mantığıdır


Zekayla ilgili programda doğaçlama yapmak seni korkutuyor mu?


Kendinle dalga geçmek keyifli bir şey. Kralın soytarısı mantığıdır. Bardak dizme federasyonu varmış mesela. Şakır şakır yapıyorlar. Ben yapamadım.
Kenan Işık hepimizi ekrana kitliyordu. Bazı yarışmalar başkasının sunumuyla olmuyor. O Kenan abinin tadıydı. Aileler Yarışıyor’u keyifle izliyorum ama Erol Evgin’in tadı başkaydı.

‘Kadınlar boks yapmasın’


Maço erkeğin arkasındaki kimlik değişiyor mu?


Evet alışverişe gitmeye başlıyor, yogaya gidiyor erkek . Kadınlar maça gidiyor. Değişmeyen tek şey değişim. Her iki tarafta para kazanıyorsa, erkek ‘ekmeği ben getiriyorum, senin de görevin evde çocuk bakmak’ cümlesini kaybediyor.


Erkeklik rollerinin kaybedilmesi tedirginlik yaratıyor mu?

Kadınlar her şeyi yapabilirler ama kadının boks yapması bana hoş gelmiyor. Bu iş eski gladyatörlerden beri erkeklerin işi. Kadının futbol oynamasını da estetik bulmuyorum.


Bir Kadın, Bir Erkek hayatımı değiştirdi
Bir Kadın, Bir Erkek'in hayatına nasıl bir etkisi oldu?

Hayatım ondan öncesi ve sonrası olarak ikiye ayılıyor. Çok sevilen bir iş yapmak güzel bir şey. Zaman zaman bizden olmadığını hissettiğimiz bir işin insanları içine alması büyük keyif. Hayatımın en özel işi.


Gündelik hayatında kendini Bir Kadın, Bir Erkek karesinin içinde buluyor musun?

Şu anda senle öyle bir histeyim mesela. (Gülüyor). Kadınların olduğu yerde hep öyle oluyor bu. Telefon skeçi çektik. O açıyor, ulaşamıyor, öteki arıyor, olmuyor. Niye açmadın, niye aramadın? konuşmaları vardır ya. Kadın olarak annemden başlayayım, kız arkadaşlarımla bu diyalog ısrarla yaşanıyor. Maça git, gitme. Niye gitmiyorum? Demet’le buluşuruz, sonra öyle bir tartışma geçer ki aramızda. Ah be! Deriz. Kamera olsaydı, çekseydik, skeç olurdu dediğimiz anlar da olmuştur.


Mesela?


On iki bin skeç çekince beyin bir yerden sonra sürmenaj oluyor. Kartuş yandı bizde.


Hesap ödemek isteyen ödesin
Türk kadınlarının çoğu hala hesabı erkek ödesin istiyor, ne diyorsun?

Bizim ülkemizde kadının daha çok güçlenmeye ihtiyacı var. Küçük kızlar evlendiriliyor, dayak süreci başlıyor. Kadın güçlenecekse hesabı ödesin.


Kentli ve kırsaldaki kadının problemleri farklı mı?


Entellektüel kadın dayak yemeyecek diye bir şey yok. Kadın dövebilme gücü ve inancı var erkeklerin çoğunda.

Psikolojik şiddet de görüyoruz. Hak eden kadın var mıdır, hayır! Üniversite mezunu olup da dayak yiyen arkadaşlarım var.


Peki kadının kadın, erkeğin erkek olarak kalmasını sağlayan şeyler neler?

Kadın güçlü olmalı ama kadın olmalı.


Erkekteki korumacılık değişen rollerle azaldı mı?

Biz bu dizide işi sevgiyle temellendirip, sonra dengeyi bulmalıyız diyoruz. Severseniz tartışma da olur kavga da olur ama hallolur ve hep mutlu olunur.


Vatan