Efsane müzisyen ve oyuncu Michael Nesmith hayatını kaybetti!

Ünlü Amerikalı müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve en iyi pop rock grubu Monkees'in üyesi olan, Michael Nesmith 78 yaşında hayatını kaybetti.

Yayınlanma Tarihi: 11.12.2021 12:58
Değiştirme Tarihi: 11.12.2021 12:58
Efsane müzisyen ve oyuncu Michael Nesmith hayatını kaybetti!

Ünlü rock grubu The Monkees'in yün şapkalı, gitar tıngırdatan üyesi olarak hatırlanacak şarkıcı-söz yazarı, yazar, oyuncu-yönetmen ve girişimci Michael Nesmith 78 yaşında öldü.

2018'de dörtlü baypas ameliyatı geçiren Nesmith'in Nesmith'in ailesi Rolling Stone'a yaptığı açıklamada, ikonik şarkıcının doğal sebeplerden dolayı evinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

Nesmith, Eylül 1966'da “The Monkees” televizyonunun ilk kez onu ve diğer grup üyeleri Micky Dolenz, Peter Tork ve David Jones'u bir gecede rock yıldızlarına dönüştürdüğü zorlu bir şarkıcı-söz yazarıydı.

Nesmith ile geçen ay bir veda turunu tamamlayan grubun hayatta kalan son üyesi Dolenz, Instagram'da çok sevdiği bir arkadaşını ve ortağını kaybettiğini söyledi.

Dolenz, "Son birkaç ayı birlikte en çok sevdiğimiz şeyi yaparak, şarkı söyleyerek, gülerek ve skandal yaparak geçirebildiğimiz için çok minnettarım. Hepsini çok özleyeceğim" dedi.

Michael Nesmith kimdir?

1970 yılında grup dağıldıktan sonra, Nesmith sadece müzisyen olarak değil, yazar, yapımcı ve film yönetmeni, birkaç kitap yazarı, bir medya sanatları şirketinin başkanı ve bir müzik yaratıcısı olarak uzun ve yaratıcı bir kariyere devam etti. 

Nesmith, popüler West Hollywood gece kulübü The Troubadour'da, Beatles'tan sonra modellenen bir grupta rock müzisyenlerini çalmak için "dört deli oğlan" arayan bir ticari yayın reklamını gördüğünde "hoş geceler" yürütüyordu.

Bob Rafelson ve Bert Schneider tarafından yaratılan şov, Los Angeles'ta MonkeeMobile adlı hileli bir Pontiac GTO'da çalışan ve kızların peşinde değilken müzik yıldızlığı peşinde koşan bir dörtlünün komik talihsizliklerini içeriyordu.

Her bölüm, iki veya üç yeni Monkees şarkısı çıkardı ve bunlardan altısı, gösterinin iki yıllık çalışması sırasında En İyi 10 Billboard hiti oldu. Diğer üçü, "I'm a Believer", "Daydream Believer" ve "Last Train to Clarksville" 1 numaraya ulaştı. Yalnızca 1967'de dört 1 numaralı albümleri vardı.

İlgili Sayfalar: Magazin