Dünyaca Ünlü edebiyatçı Georgios Vizyenos, Vize'de anılacak

Dünyaca Ünlü edebiyatçı Georgios Vizyenos, Vize'de anılacak

Georgios Vizyenos, ölümünün 120’nci yılında doğduğu yer olan Kırklareli’nin Vize İlçesi’nde, Vize Belediyesi ve Yunanistan’ın Edirne Konsolosluğu işbirliğinde yapılacak olan etkinliklerle anılacak.

Dünyaca ünlü Yunanlı edebiyatçı Georgios Vizyenos, ölümünün 120’nci yılında doğduğu yer olan Kırklareli’nin Vize İlçesi’nde, Vize Belediyesi ve Yunanistan’ın Edirne Konsolosluğu işbirliğinde yapılacak olan etkinliklerle anılacak.

Etkinlikte Yunanistan’ın ünlü tiyatro gurubu Nea Orestiada "Dionysos" oyuncuları tarafından müzikli tiyatro gösterileri sahnelenecek. Düzenlenecek anma programı ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Sedat Balkı, "1883 yılında Vize’de dünyaya gelmiş ve eserlerinde Vize’ye geniş yer veren dünyaca ünlü Yunan’lı edebiyatçı Vizyenos’un, ‘Trakya’da birçok kasaba vardır fakat Vize kadar güzeli yoktur’ demesi boşuna değil. Vize, doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel zenginlikleri ve Trakya’nın tek sakin şehir (Cittaslow) unvanına sahip önemli bir turizm kentidir. Trakya’nın bilinen tek antik tiyatrosu geç Roma dönemine aittir ve ilçemiz sınırları içindedir. Bunun yanı sıra Trak Tümülüsleri, Vize Kalesi ve kale surları, bugün Gazi Süleyman Paşa Camisi olan Küçük Ayasofya Kilisesi, Bizans dönemine ait pek çok mağara manastırı ve sarnıç Vize’nin kültürel mirasının nadide eserleri arasında yer almaktadır. Yunanistan ve Türkiye arasında bu tür kültürel ve sanatsal etkinliklerin karşılıklı olarak yapılmasını temenni ediyorum" dedi. Ünlü edebiyatçı Vizyenos için 27 Ağustos Cumartesi günü saat 20.30’da Kale Mahallesindeki Hamam önünde anma programı gerçekleştirilecek. (DHA)

HABERE OY VER:
Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 26/08/2016 13:15:31

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin

    ×
    Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.

    Acunn.com Bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.