Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Dostları Tarık Akan'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı

Dostları Tarık Akan'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı

Sanatçı Tarık Akan için Teşvikiye Camisi'nde tören düzenlendi. İkindi namazını müteakip kılınan cenaze namazına, CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, CHP milletvekilleri  Gürsel Tekin ve Muharrem İnce, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, DİSK  Genel Başkanı Kani Beko ve ünlü sanatçılar katıldı.

18.09.2016 19:48

Teşvikiye Camisi'ndeki cenaze namazında, taziyeleri, Tarık Akan'ın çocukları Barış Zeki, Yaşar  Özgür ve Özlem Üregül kabul etti. Törene katılanların caminin avlusuna sığmadığı görüldü.

"Sinema için büyük kayıp"
Sanatçı Ediz Hun, Tarık Akan'ın vefatından duyduğu üzüntüsünü dile getirerek, "Gördüğünüz gibi, halkımızı oluşturan bu güzel insanlar, burada  hepimiz onu kucaklıyoruz. Allah'tan rahmet diliyoruz. Çok üzücü. Çok genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılmış olması, sinema için büyük bir kayıptır. O, sinemada parlayan bir yıldızdı hakikaten. Ama işte takdir-i ilahi bu kadar. Çok üzgünüm" dedi.

Hababam Sınıfı'nda 'Bacaksız' rolünü oynayan Tuncay Akça ise değerli bir abisini kaybettiğini dile getirdi. Tarık Akan ile 4 filmde oynadıklarını vurgulayan Akça, şöyle devam etti:

"Bir gençlik, bir aile filmi, 'Hababam Sınıfı' ve bir de 'Yol'  filminde oynadık birlikte. Benim ve sinema için çok değerli bir insandı ama bazı  insanlar için değerli değilmiş ki o insanlar internette değişik yazılar yazıyor.  Bir insanın düşüncesine bakmayacaksın. O Allah ile kul arasındadır. İnancına da  bakmayacaksın. O yüzden de insanları yargılamayacaksın."

Hababam Sınıfı'nda "Hayta İsmail" rolünü canlandıran Ahmet Arıman da  Hababam Sınıfı'nın yanı sıra başka filmlerde de Tarık Akan ile oynadıklarını  aktararak, "Amatör çocukların koca bir jönle buluşması olmuştu ama o koca jönün  hiçbir kaprisi ve kibri yoktu bize karşı. Bize, sanki arkadaşıymışız gibi  yıllardan beri beraber çalışıyormuşuz gibi davranan kaliteli bir insandı"  ifadelerini kullandı.

"Yaşamdan dik ayrılmak büyük bir onurdur"
Sanatçı Edip Akbayram, Tarık Akan ile yakın arkadaşlıklarına işaret ederek, şunları anlattı:

"Yaşamdan dik ayrılmak çok büyük bir onurdur. Tarık Akan bunu başaran  bir dostumdur. Duruşu, demokratlığı ve devrimciliğiyle yıllardır dostum olmuştur ve dostum olarak da kalacaktır. Bir daha Tarık Akan'ların gelmeyeceğine inanıyorum. Onu, kültürünü, filmlerini, bir dostu ve kardeşi olarak, elimden geldiğince yaşatmaya çalışacağım. Ülkemin yeniden başı sağ olsun. Biz çok eski dosttuk. Bütün sosyal etkinliklerde Tarık nerede durmuşsa, ben de onun yanında olmuşumdur. Bütün etkinliklerde hep yan yanaydık. Kardeşten daha yakındık. Üzüntüm sonsuz. Kelimelerle ifade edemiyorum."

Oyuncu Menderes Samancılar, 'deli yürekli' bir arkadaşını kaybettiğini ifade ederek, "Çok üzgünüz. Bu ülkeye böyle ender sanatçılar her  zaman gelmez. Biz yaşarken kıymetini bilemedik Tarık abinin. Dilerim ki en  azından, bu günden sonra önünde saygıyla eğilmeyi becerirler." değerlendirmesinde  bulundu.

Kerem Alışık ise Tarık Akan'ın çok sevdiği şair Nazım Hikmet'in dizeleri gibi yaşadığını belirterek, "Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşadı. Çok iyi bir baba, çok iyi bir eş, çok iyi bir insan ve aktördü. Türk sinemasının önemli bir dönemini açtı. Önemli bir döneminde vardı. Çok üzgünüz. Çok genç yaşta kaybettik. Başımız sağ olsun. Demokrat, çağdaş ve özgürlükçü bir insandı. Ülkemizin başı sağ olsun" dedi.

"Bana göre dünyanın en iyi oyuncularından biriydi"
Yönetmen, senarist ve oyuncu Yüksel Aksu, Akan'ın 'Türk sinemasının  devi' olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Hiç abartmadan söylüyorum. Ne söylediğimin farkındayım. Bana göre dünyanın en iyi oyuncularından biriydi. '1970'li yıllardan bu güne, bir karakter yaratmak ne demektir'i biz Tarık abiden öğrendik. Bir de çok iyi bir insandı. Matrak bir insandı. Star gibi değil, bir ağabey gibi davranırdı genç kuşağa. Vefatından dolayı çok üzgünüm."

Oyuncu Nilgün Belgün, törene katılanların hepsinin çok üzgün olduğunu dile getirerek, "Çok değerli bir sanatçıyı kaybettik. Biz sanatçılar, bütün halk ve hepimiz için çok değerli bir insandı. Onun için gerçekten çok üzgünüz. Tarık Akan benim gençlik aşkımdı. Aynı zamanda benim cesur yüreğimdi" ifadelerini kullandı.

Şarkıcı Çelik ise Akan'ın eylemci bir sanatçı olduğunu vurgulayarak, "Eylemlerinde de bizim ülkemizin insanlarına hizmet etmiş, hizmetlerinin karşılığı olarak da bu kadar kişi ona saygısını sunmak için buraya gelmiş. İnsana hizmetin, Hak'ka hizmet olduğunu düşünüyorum ben. O yüzden, teşekkür etmek ve saygıda bulunmak için buraya geldim. Fatihamızı okuyacağız ve yollayacağız" diye konuştu.

Yorumlar | 0
üye profil