Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Diz ağrılarında hangi tedavi yöntemleri etkilidir?

Diz ağrılarında hangi tedavi yöntemleri etkilidir?

Diz ağrıları ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Rıdvan Alaca, tedavinin en önemli unsuru olan egzersiz uygulamalarına dikkat çekiyor.

19.08.2016 14:49

Diz eklemi, konumu itibarıyla vücudun ağırlığını taşır, denge ve propriyosepsiyonda önemli rol oynar. Ayakta durma, yürüme ve koşma faaliyetlerine en çok katkı yapan eklemdir. Böyle olunca diz ile ilgili sorunlar da sık görülür, kişinin günlük yaşamını etkiler ve sonuçta yaşam kalitesini düşürür. Diz sağlığı için en çok önerilen egzersiz, yürüyüştür. Ancak yürüyüş herkes için uygun egzersiz olmayabilir.

PROBLEMİN HABERCİSİ NE OLABİLİR?
Eğer dizinizde yürüyüş, merdiven inip çıkma, çömelme sırasında ağrı; kilitlenme veya boşalma hissi oluyorsa, diziniz şişse, gece uyandıran ve sabahları fazla olan ağrı varsa, dizinizden ses geliyorsa, kemik sürtünme hissi varsa bu bir problemin habercisi olabilir. Bu sorunlar ileri yaşlarda daha sık olabiliyorsa da her yaşta görülebilir. Diz ekleminde sıklıkla görülen ağrılı durumlar içinde kıkırdak aşınması ve yaşlanmasına bağlı halk arasında kireçlenme diye adlandırılan durum, menisküs yaralanması, iltihaplı romatizmalar, eklemde sıvı toplanması, kas güçsüzlüğüne bağlı ağrılar ve diz bağlarındaki yaralanmalar sayılabilir. Ayrıca kalça ve ayak sorunlarına bağlı olarak yansıyan ağrılar da diz ağrısı nedeni olabilir.

 


 

DİZ AĞRILARINDAN KURTULMAK İÇİN HANGİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ TERCİH EDİLMELİ?
Diz ağrısına müdahalede çeşitli güncel yöntemlerden yararlanmaktayız. Öncelikle varsa fazla kilolardan kurtulmalıyız. En sık rastlanılan diz ağrılarında, ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Fizik tedavi cihazları ve rehabilitasyon teknikleri de ağrıyı gidermede önemli bir seçenektir. Bazı splintler (dizi destekleyen sargı, korse vb.) işe yarayabilir. Bunun dışında çeşitli tipte enjeksiyonlar en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bu enjeksiyonlar daha çok eklemlere, kas içine ve sinirlere yapılmaktadır. Ameliyat gereken durumlarda ise ortopedik cerrahi yapılır.

 


 

AŞIRI HAREKETLİLİK KİREÇLENMEYİ ÖNLEMEZ, HIZLANDIRIR
Tedavinin en önemli bileşeni egzersizdir. Diz çevresi kasların güçlü olması eklemi koruyacak ve bozuklukların iyileşmesine katkıda bulunacaktır. Yürüyüş, malzeme ve mekan açısından sağlıklı kişilerde en kolay egzersizdir. Bunu kilometrelerce ya da saatlerce uzun yürüyüşlerden çok, daha kısa mesafelerle başlayıp zaman içinde artırmak esastır. Ayrıca ileri yaşlarda kıkırdaklara zarar verebileceği için fazla önerilmez. Aynı durum çok uzun süreli yürüyüş için de geçerlidir. Genel inanışın aksine aşırı hareketli olmak kireçlenmeyi önlemez aksine hızlandırır. Bu yüzden doğru olan, aşırı yürüyüş yerine herkesin sağlık durumuna uygun süre ve mesafede yürüyüş yapmasıdır. Yukarıda saydığımız diz ile ilgili sorunları olan kişilerin de konuyla ilgili bir hekime görünüp iyileştikten sonra hekim tavsiyesiyle yürüyüşe başlamaları gerekir. Ayrıca kalp ve solunum sistemi ile ilgili hastalıkları olanlar yürüyüş sporuna başlamadan önce hekim kontrolünden geçmelidir. Dizinden sorunu olanlar veya ileri yaştakiler için önerilen dize yük bindirmeyen kuvvetlendirici egzersizler, su içinde yapılan egzersizler ve yüzme gibi ekleme yük bindirmeyen bir sportif faaliyettir. İleri derecede bağ ve menisküs yırtıkları, ileri kireçlenme durumlarında ise ameliyat en doğru tedavi seçeneği olarak öne çıkar. 

 

arpanetmedya.com 'a Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 

Yorumlar | 0
üye profil