Dilek Görmez’in yeni romanı raflarda

Aşk İçin Ölmeli kitabının yazarı Dilek Görmez, kitabıyla ilgili soruları yanıtladı.

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2021 15:07
Değiştirme Tarihi: 21.10.2021 15:07
Dilek Görmez’in yeni romanı raflarda

Kitabınızın çıkış noktası nedir?

Aşk İçin Ölmeli, oldukça iddialı bir isim… Aşk; yakalaması zor, yaşanınca da ayakları yerden kesen, çok coşkulu ve yakıcı bir duygu. Aşk İçin Ölmeli, bu düşünceler çerçevesinde, aşkı için hayatta vazgeçilebilecek olanları, tutkunun, heyecanın insanı her yaşta ve her durumda yakalayabileceğini ve akla gelmeyecek şeyler yaptırabileceğini göstermek için yazıldı. İsmi iddialı çünkü aşk da iddiayı gerektiren bir duygu. En azından ben öyle olduğuna inanıyorum. Aşk; yaşamaktan korkan, cesaretsiz, ürkek kalplere uğramıyor. Yarın ne olacak, diyerek; ya bir gün giderse ya bir gün biterse diyerek yaşanmıyor. Aşk öyle güçlü bir rüzgâr olarak eser ki insan hayatında, direnmek mümkün değildir kanımca. İşte bu nedenle diyorum iddialı diye. Sizin de esmiştir başınızda bu rüzgârdan, değil mi:)

Kitabınızın konusunu seçerken beslendiğiniz yerler neler oldu? Karakterlerinizi nasıl seçip oluşturdunuz?

Roman türünde eserler yazıldığından bu yana aşk hep yazıldı, çizildi. Onlarca şarkı, şiir, resim, heykel aşk için yaratıldı. Aşka dair birkaç söz söylemek için Leyla ile Mecnun'a kadar gidebilir insan. Romeo ve Juliet'e bakabilir ya da... Ama bu kadar uzaklarda olmaya da gerek yok. Kalplere bakmak kâfi. Etrafımda kadın-erkek, genç-yaşlı o kadar çok insanın aşkla imtihanı oldu ki... Karakterlerim, hepsinin harmanlanmış hali aslında. Aşkla birlikte yeşeren tutku, bağlılık duygusu ileri yaşlarda hayata tutunma amacına dönebiliyor. Âşıkken, uyandığınızda yüzünüzde tebessüm olur. Aynaya baktığınızda başka bakar gözleriniz. Kendini daha çok sever insan. O heyecan insanı diri tutar. Bunu yaşamak için mutlaka ilişkiniz olması gerekmez. Uzaktan da aşkını yaşayabilir insan. İşte size bir karakter. Karakterler oluşurken, aşk duygusunu tanımladım önce ve onu vücuda getiren, kanlı canlı insanlara dönüştürdüm. Sevildiler sanıyorum. Okurlardan hep çok güzel yorumlar aldım.

Kitabınızı yazmaya başlarken kurguyu önceden mi belirlediniz? Yoksa bütün olay örgüsü siz yazdıkça mı gelişti?

Bu sorunun cevabı kendinde saklı. Elbette ana hatlarıyla romanın nasıl başlayacağını ve ilerleyeceğini biliyordum. Bu benim ilk kitabım. Yazmaya başladığım zaman kitabı çok olan yazar söyleşilerini okudum. Ve en sık duyduğum cevap; ben başka bir kitap yazacaktım, oldu. Evet, ben başka bir kitap yazacaktım. En zor kısmı, romanın sonu oldu. Tıpkı ilk cümle gibi. Kaç kere yazdım, sildim; inanın bilmiyorum. Ben yazdıkça olaylar gelişti. Ben yazdıkça karakterler kulağıma fısıldadı olacakları. Kalem ve tabii düşünce akışım, benim kontrolümde değildi yazmaya başladıktan sonra. Bunu çok duyardım yazarlardan ve hep anlam vermeye çalışırdım. Yaşayınca gördüm ne demek olduğunu. Hepsi bağımsız kişilikler olarak hayatıma girdi. Ve benimle roman bitene kadar yaşadılar. Okur, ilk ve son hangi cümleyi okuyacak, diye düşündüm. Şimdi otursam yeniden masa başına, belki bambaşka bir Aşk İçin Ölmeli okursunuz.

 

Romanınızın ana karakterleri Demir ve Zehra’dan bahsedebilir misiniz biraz?

Nasıl bir aşk var aralarında? Demir, güçlü bir iş adamı. Hayatı planlı ve düzenli. Etrafındaki pek çok insandan saygı ve oturduğu koltuğa bağlı olarak da itaat gören bir erkek. Sosyal olarak da kendine benzeyen insanlarla temas halinde. Orta yaşın biraz üzerinde. Hayatı imrenilesi varlık içinde ama içi ise kaçılası bir yokluk içinde. Bunun farkında değil. Ne zamana kadar? Tabii ki, Zehra ile karşılaşana kadar... Zehra, hayatın ilk baharında. Hatta adım adım inşa edecek hayatını. Sade ve sahici bir kadın. Kendinin pek farkında olmayan, yaşam acemisi bir genç kadın. Her şey, girişimciliğine önayak olan Demir'le tanışmasıyla başlar. Başarı üstüne başarı, genç ve çekici bir erkekle tanışma, âşık olma, ayakların yerden kesilmesi... Ve yükselişin önlenemez düşüşü... Demir ve Zehra, zamanla dost oluyor. Sık görüşmeseler de birbirlerini duyan ve hisseden iki insan haline geliyorlar. Aralarındaki güçlü bağın adı aşk mı? Aşk, ikisinin arasında mı? Karşılıklı yaşanıyor mu? Buna okur karar verecek. Ben burasını biraz okurun tahayyülüne bırakmak istiyorum. Demir ve Zehra için aşk nedir ve aşk için neyi, ne kadar göze alıyorlar? O da biraz merak konusu olsun...

 

"Kendi ayakları üstünde duran, kendi yağıyla kavrulan başarılı bir kadını sadece sevdikleri yıkabilir.’’ diyorsunuz kitabınızda… Aşk İçin Ölmeli romanı, toplumsal göndermelerin izlerini taşıyor diyebilir miyiz? Toplumsal davranışlar ile örtüşen ve ayrışan yönleri neler?

Evet çünkü hayatta sadece sevdiklerimiz üzer bizi. Sadece sevdiklerimizin yapıp ettikleri bizi hayal kırıklığına uğratır, yıpratır, düşündürür. Ve gerçekten seven insan acımasızdır. Hani derler ya, dost acı söyler, diye. Onun gibi işte. Ben romanımı yazarken kendimi herhangi bir norma sokmadan yazdım. Kitapta, örneğin toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ya da kadına karşı şiddete dair bir iz yok. Toplumsal meselelere dair bir emare de yer almıyor. Buradan temelle hareket etmedim yazarken. Benim esas aldığım konu sadece ve sadece aşk oldu.

 

Aşk hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Kitabınızda işlediğiniz aşk ile hayallerinizdeki veya düşüncelerinizdeki aşkın ortak noktaları var mı?

Herkesin, istediği gibi yaşaması gereken; acısı da tatlısı da sevilesi; insanın iliklerine kadar hissettiği güçlü bir duygu olduğunu düşünüyorum. Romanımda birden çok aşk var. Saplantıyla bağlılık arasında ince çizgide yaşanan bir aşk var. Çıkar odaklı aşk da... Kimin aşkı temiz, kimin aşkı değil; tartışılır. Ben, böyle bir âşık da istemem, ben de öyle âşık olmak istemem. Aşk İçin Ölmeli, nihayetinde bir kurgu. Benim kalbim değil, karakterlerimin kalbi var romanımda.

Haber ile ilgili metin girin!.

Aşk İçin Ölmeli’yi kaleme alırken gerçek olaylardan mı etkilendiniz yoksa her şey kurgu mu?

Hepsi gerçek demem ne kadar doğruysa, hepsi kurgu demem de o kadar doğru. Ya da tam tersi. Çünkü her roman biraz gerçek biraz kurgudur.

 

Kitabınızla ilgili okuyuculara neler söylemek isterseniz? Veya eklemek istediğiniz başka ayrıntılar, önemli gördüğünüz noktalar var mı?

Benim ilk kitabım. Çok hevesle ve çok severek yazdım. Umarım yazma heyecanım, okura da geçer. Ben ikinci kitabımı yazmaya başladım bile. Dilerim, Aşk İçin Ölmeli sevilir ve ben daha çok okura ulaşırım.

İlgili Sayfalar: Magazin