Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Darbe girişimi ve cocuklar

Darbe girişimi ve cocuklar

Bu devrin çocuklarını kandırmak, olan bir şeyi saklamak artık çok zor. İnternet çağı çocuklarının algısı çok açık, bu sebeple de fazlasıyla hassaslar. Peki geçirdiğimiz şu zor günlerde, kötü haberler hakkında çocuklarımızla nasıl konuşmalı, onları bu olumsuzluklardan nasıl korumalıyız?

23.07.2016 01:07

Gördüğümüz resim, şarkıcı Burak Kut’un 5 yaşındaki kızına ait. 

Annesi Cansen Hanım, bu resmi Instagram hesabında paylaşma gereği duymuş. Kendisinin de söylediği gibi çocukları her ne kadar bu tür olaylardan uzak tutmak istesek de, özellikle bu devrin çocuklarını kandırmak, olan bir şeyi saklamak artık çok zor. İnternet çağı çocuklarının algısı çok açık ve bu sebeple de fazlasıyla hassaslar. Kızından gelen sorular: Bomba mı atılmış, kötü adamlar yakalanmışlar mı, çocuklara bir şey olmuş mu, neden kötü insanlar var?Bu gibi soruları sorarken bir yandan da bu resmi çizmiş. 5 yaşındaki bir kız çocuğu, bu resimle ne hissettiğini net bir dille anlatmış.Temennisi ve annesinden yazmasını istediği cümleler: Ölmedikleri için mutluluk, kötüler yakalandığı için mutluluk...Resme tekrar bakıyorum; en büyük çizdiği şey Türk Bayrağı ve kağıdının tam ortasında. Büyük ve ortada, çünkü onun için çok önemli.El ele tutuşmuş çocuklar mutlular, ancak geçmişte daha mutluydular. Geleceğe dair umutlular ancak biraz hasar görmüşler. Sizin de gördüğünüz gibi kağıdın sol tarafındaki çocuklar daha soft boyanmış, sağ taraftakiler ise daha sert.Tepedeki güneş tam parlak, aydınlık.Sol taraftaki yıldızdaki kırmızılık ise yaşanan bu olaylara olan kızgınlığını gösteriyor.Ve yine geleceğe yönelik bir kızgınlık görüyoruz.Yani bu çocuk, 5 yaşında olmasına rağmen olaylardan çok etkilenmiş ve kızgınlığı var birilerine. Her şeye rağmen “ben geleceğe yürüyorum”un ve babasına olan sevgisinin mesajını da vermiş. Bu muhteşem küçük insanların, zannettiğimizden büyük dünyaları var.Onlara karşı çok ama çok hassas olmalıyız.

Çocukların temel ihtiyacı: Güvende hissetmek
Özellikle de şu son günlerde iyi eğitimin önemini biraz daha kavrayabildik mi acaba?İyi eğitim derken, sistemden bahsetmiyorum. Öncelikli olarak çocuklarımızın her gün uzun saatler boyunca birlikte zaman geçirdikleri öğretmenlerinin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur.Çünkü çocuklarımıza, bizlerden sonra kendilerini güvende hissettirecek olan öğretmenleridir.Çocuklarımızda bir toplum kültürü oluşturacak, onlara kutuplaşmaları, ayrı gayrıyı, karşısındakini öteki görmemeyi, kendi örnek davranışlarıyla gösterecek olan öğretmenlerdir.Sevmeyi, saymayı, merhameti öğretecek olan ve kimsenin istediklerini elde edebilmek uğruna kimseyi incetmemesi gerektiğini anlatacak öğretmenlerdir. Zengin, fakir ayırımına engel olacak, çocukların pahalı marka kıyafetlerle okula gelip gösteriş yapmasına tolerans tanımayacak, her daim herkesin çocuğuna eşit mesafede yaklaşacak yine o öğretmenlerdir.Her evin, her okulun kendi kuralları vardır.Doğal olarak herkes bu kurallar çerçevesinde ne yapması veya ne yapmaması gerektiğini bilir. Ancak bunlara korku ve baskı kurularak itaat edilmesi beklenemez. Çünkü korkan ve mutsuz olan insan, korkusundan asileşmeye ve dengesiz davranışlar sergilemeye başlar.Duyguları bastırılmış, sevgi alamamışsa, ileride kendisini ne şekilde olduğunu önemsemeden ispat etmeye kalkışır. Bunu en iyi şekilde günlük yaşantımızda gözlemleyebiliriz. Evinizde küçük bir çocuğunuz var ise ve sizin ilginizi çekmeye çalışıyorsa, bir an çocuğunuza dikkat kesilin. Eğer sizin meşgul olduğunuzu görüyor ve kendisiyle ilgilenmediğinizin farkına varıyorsa, anında negatif davranışlar sergilemeye başlar. Ve siz de o an sert tepki gösterirseniz, çocuğunuzu yanlış bir yola itmiş olursunuz.Bu gibi durumlarda sakin kalmayı başarmalı, onunla ilgilenmelisiniz. Öyle çok uzun da değil beş-on dakika zaman ayırırsanız sağlıklı bir kişilik oluşumuna katkıda bulunursunuz.

Zor günler yaşıyoruz
Hepimiz çok zor günler yaşadık, yaşıyoruz. Bu yaşadıklarımızı biliyorum ki çocuklarımızdan mümkün olduğunca saklamaya, onlara hissettirmemeye çalıştık. Biliyorsunuz ki aile içindeki olağan dışı konuşmalar ve televizyonlarda yayın akışlarının değişmesi bile çocuklarımız için de bir şeylerin yolunda gitmediğinin kanıtı.Bombalama ve silah sesleri, alçaktan uçan jetlerin gürültüsü bizlerin bile korkmasına neden olurken çocuklarımızın bunları hissetmelerini engellemede ne kadar başarılı olabiliriz ki? Hepimiz çok üzüldük ve ne yazık ki yaşadığımız olumsuz duyguları çocuklarımıza da hissettirdik. Onların sorularına maruz kaldık.Yaşadıklarımızın çocuklar ve gençler üzerindeki etkisi bizlere göre çok daha büyük olacaktır. Bu nedenle özellikle eğitimciler ve ebeveynler olarak artık çok daha hassas davranmalıyız.

Biraz dikkat
Peki kötü haberler hakkında çocuklarımızla nasıl konuşmalı, onları bu olumsuzluklardan nasıl korumalıyız?◊ Mümkün olduğunca çocuklarımızın yanında haber ve benzeri programlar izlememeliyiz. Çocuklarımız uyuduktan sonra duymayacakları şekilde haberleri takip etmeliyiz. Çocuklarımız uyumadan, başka odada bile olsalar bu tür haberleri izleyerek onların dikkatini çekmememiz gerekir.◊ Çocuklarımızın yanında yaşananları konuşmamalıyız. Çocuklarımız konuştuklarımızı dinlemiyor gözükseler bile dinlediklerinden emin olabilirsiniz.◊ Tüm çabalarınıza karşın çocuklar kötü olayları duymuşsa çok detaylandırmadan anlatmakta fayda var. Olayların kötü yönlerini anlatmadan onun yaşına uygun bilgi vermek daha uygun olacaktır.◊ Eğer çocuklarımız şiddet içeren görüntüleri bir şekilde izlemiş, şahit olmuşsa, onlarla konuşarak güvende olduklarını hissettirmemiz gerekir.Çocukların gelişimi için güvenli ortam temeldir. Kendilerini güvende hissetmeleri için -bu çok basit bir şey dahi olsa- yeni kararlar alırken çocuklarımıza seçme şansı vermeliyiz. Herhangi bir kararı alırken kontrolün kendisinde olduğunu hissettirmemiz doğru olacaktır.◊ Çocuklarımıza karşı açık olmalıyız. Her şeyi bizimle paylaşıp konuşabileceklerini onlara hissettirmeliyiz.◊ En önemlisi, çocuklarımızla daha fazla vakit geçirmeli ve onlara koşulsuz sevgimizi her daim göstermeliyiz.

Yorumlar | 0
üye profil