Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Çocukları doğru anladığımıza emin miyiz?

Çocukları doğru anladığımıza emin miyiz?

Biz yetişkinler, çocuklarla iletişim kurmakta kimi zaman ciddi anlamda zorlanabiliyoruz. Anlatmak istediklerimiz ile söylediklerimiz birbirini tutmadığı gibi, bazen de çocukları yanlış yönlendirdiğimizin farkına varmıyoruz. Kimi zaman da onlardan gelen sinyalleri çok yanlış yorumluyoruz. Gelin örneklerle konuyu biraz daha açalım...

20.08.2016 10:11

“Sen yine daha iyisini yap...”Bunu sadece çocuklara empoze etmeye çalışmıyoruz, kendi kendimize de sürekli telkinlerde bulunuyoruz. Daha fazla azim, daha fazla otokontrol ve bireylerin sürekli birbirlerine bir şeyleri şu ya da bu şekilde yapmanın daha doğru olacağını anlatmaya çalışmaları. Asıl kötüsü bu yaptıklarımızın başarının anahtarı olduğuna kendimizi de inandırmamız.Burada şunu görmeliyiz; bizler daha iyi olmaya ne kadar çabalarsak, kendimizi kontrol etmemiz ve koyduğumuz hedeflere ulaşmamız o kadar güçleşiyor. Hedeflere ulaşamadıkça da zayıf oluşumuza kızıp duruyoruz. Aynı şeyi çocuklarımıza da yapıyoruz, istediğimiz davranış biçimlerini benimsemelerini bekliyoruz.Görünen o ki yanlış yoldayız...ÇOCUĞUNUZUN DAVRANIŞINI NASIL DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ?Çocuğunuz sizin tasvip etmediğiniz davranışlar sergilediğinde çok fazla stres ortamı oluşur ve ilişkileriniz bozulabilir. Bunun önüne geçmek için çocuğunuzdan gelen tüm sinyalleri iyi okumanız gerekir. Çocuğunuz size karşı negatif ve agresif tavır sergilese de, sizin sakin kalmanız gerekir. Çünkü ancak bu şekilde ondan gelen sinyalleri doğru okuyup onu yeniden şekillendirebilirsiniz. Bizler çocuğu olay anında sergilediği davranışına göre yorumluyoruz, fakat çocuğun anlatmak istedikleri çok daha farklı şeyler olabiliyor. Bir bakalım:- Davranış şekli yani gözümüzün gördüğü: Çocuk anneye bağırıyor.- Aslında anlatmak istediği: Anne korkuyorum... Canım acıyor... Bununla nasıl baş edeceğimi bilmiyorum.İşte bu sizin için bir sinyal ve siz bu sinyali aldığınızda olabildiğince sakin olmaya çalışın, çocuğunuzun başını ve sırtını yavaşça okşayın.Siz bunları yaptığınızda sizden çocuğunuza giden sinyal:- Yanındayım... Seni koruyorum... Seni seviyorum.

 

ONUN HER ANLAMDA DESTEĞİNİZE İHTİYACI VAR
Çocuğunuza verdiğiniz destekle her şeyi yoluna koymanız mümkün.Bunu yaparken; çocuğunuzu izler ve dinlerseniz...Kendi istediğiniz saate değil de çocuğunuzun biyolojik saatine siz uyarsanız...Size bağımlı olmak yerine, kendine güveni tam ve bağımsız bir birey olmasına yardımcı olursanız...Kendisini keşfetmesine izin verirseniz... Her şeyden önemlisi size itaat etmesini beklemek yerine kendi kaderini çizmesine yardımcı olursanız, hem çocuğunuzu kazanırsınız hem de topluma yararlı bireyler yetiştirmiş olursunuz.

 

İLETİŞİMDE HAYATKURTARACAK İPUÇLARI
* Çocuktan gelen sinyali doğru algılamalıyız. Bunun için anlattığı zamana, anlattığı konuya, mimiklerine ve ses tonuna dikkat etmeli ve anlamaya çalışmalıyız.* Çocuğun iç dünyasını dizayn etmesine yardımcı olmalıyız ve bunu yaparken de gerçek hedeften şaşmamalıyız. Örneğin, çocuğa saat kaçta yatması gerektiğini söylemek yerine onun kendiliğinden yatağa gitmesine yardımcı olmalıyız.* Çocuğumuz kendiliğinden bize doğru ilk adımı attığında, buna biraz heyecan göstermemiz doğru olacaktır. Örneğin, çocuk kendiliğinden bir şey anlatmaya, gün içinde başına gelen bir olaydan bahsetmeye başladığında, dikkatle ve heyecanla dinlemeli, iletişimi bozacak yanlış sinyaller göndermekten kaçınmalıyız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar | 0
üye profil