Çocuklar İçin Büyük Tehdit

Erken yaşta fark edilmeyen yada tedavisi ihmal edilen konuşma bozuklukları, çocuğun yaşamını olumsuz etkiliyor.

Yayınlanma Tarihi: 02.09.2013 08:54
Değiştirme Tarihi: 02.09.2013 08:52
Çocuklar İçin Büyük Tehdit

Çocukların 3 yaşına kadar konuşma gelişimini tamamlaması gerekiyor. Bu yaştan sonraki konuşma sorunları için uzmana başvurulmalı. Aksi halde konuşma kaygısı, sosyal fobi ve okul fobisine dönüşebiliyor.

En geç 3 yaşına kadar konuşma gelişimini tamamlaması gereken çocuklarda ortaya çıkan konuşma bozuklukları zamanla konuşma kaygısı, sosyal fobi ve okul fobisine dönüşebiliyor.

Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği konuşma terapisti uzman psikolog Leyla Arslan, konuşma bozukluklarını, konuşmanın gelişmesinde, akıcılığında, seslendirmede, gramer yapısında ve konuşma organlarının yapısından kaynaklanan kusurlar olarak tanımlıyor. Arslan, konuşma bozukluklarını gecikmiş konuşma, artikülasyon bozukluğu, özgün konuşma ve kekemelik olarak sınıflandırırken bunları şöyle açıyor:

Gecikmiş konuşma: Bir çocuk 3 yaşına geldiği halde konuşamıyorsa bu durum ciddi bir sorundan kaynaklanabilir. Kesinlikle ihmal edilmemeli.2 yaşında tek tek sözcük kullanamıyorsa ebeveyn durumdan şüphelenmeli.

Artikülasyon bozukluğu: Çocuk bazı sesleri birbiri yerine kullanır. Örneğin‘ R‘ yerine ‘Y’ sesini kullanabiliyor. Artikülasyon bozukluğu çocuğun konuşma organlarını doğru kullanamaması, uzun süre emzik emmesi, yutkunma sorunu, ağız ve yüz kaslarını doğru kullanmama, geniz eti, burun, yarık damak, yarık dudak gibi fiziksel sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilmekte.

Özgün konuşma bozukluğu: Bazı çocuklarda dilin gramer yapısıyla ilgili sorunlar olabilir. Cümle yerine sözcük kullanır çocuk. Sözcükleri arka arkaya kullanır ve bu sözcükleri tekrar eder. Cümle içinde sözcük atlamaları yapar. Harfleri karışık kullanırlar. Kendine özgü kusurlar olarak görülür.

Kekemelik: Kararsız kalma, uzatma, hece tekrarları, duraklama şeklinde görülebilir. Her çocuk iki ay gelişimsel olarak kekeleyebilir. Bu davranışın kesinlikle pekiştirilmemesi gerekir.2 aydan fazla sürmesi halinde durumun alışkanlığa dönme riski var.

Farklı egzersizler

Çocuk konuşurken bazı sesleri yanlış çıkarıyor ve bu durum 5 yaşını geçtiyse çocukta öğrenme güçlüğü riskinin olduğuna dikkat çeken Arslan, ebeveynlerin bu durumda duyarsız kalmaması gerektiğini hatırlattı. Her ses için yapılması gereken konuşma egzersizlerinin olduğunu kaydeden Arslan bu noktada dil ve konuşma terapistinden destek alınmasını istedi.