Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Cenneti uzaklarda arama!

Cenneti uzaklarda arama!

Medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu her yıl binlerce gezgini ağırlıyor. Eğer henüz onlardan değilseniz, sizin için hazırladığımız liste mutlaka görmeniz gereken yerler konusunda fikir verici olacaktır.

03.10.2016 11:37

Doğal güzellikleri ve tarihe tanıklık eden eserleri ile bilinen Anadolu, uygarlığın her dönemine şahit olan bu topraklarda keşfedilmeyi bekliyor.

Stratejik konumu, verimli toprakları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Anadolu, gidilecek tatil yerleri yönünden de oldukça zengin. Günümüze kadar pek çok serüvene tanıklık eden bu toprakların her bir köşesi ziyaret edilmeye değer olsa da, aşağıdakiler mutlaka listenizde olmalı.

DEV HEYKELLER MEKANI: 
Adıyaman'ın Kahta ilçesinde yer alan Dev Heykeller Mekanı, tarih meraklıları için ideal bir bölge. Kommagane Krallığı'na ait antik kenti barındıran bölgede boyu 7 metreyi bulan heykeller bulunuyor

Gidello ekibinin seçtiği Anadolu turları için tıklayınız
OLYMPOS BEYDAĞLARI MİLLİ PARKI, ANTALYA:  

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan bölge, sit alanı olarak korunuyor. Antik Likya bölgesi içinde yer alan park alanı, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Anadolu Tatil Cennetleri arasında yer alan Olympos antik kentinde; antik kenti ve Yanartaş'ı gezebilir, ya da mevsim ne olursa olsun sahilin tadını çıkartabilirsiniz.

SİDE ANTİK KENTİ, ANTALYA: 

M.Ö. 7. yüzyılda, bir yarımada üzerine kurulan antik kent 400m ve 1km uzunluğu ile dikkat çekiyor. Liman yakınlarında; Apollon ve Athena için inşa edilmiş tapınaklar, Side Müzesi ve Antik Tiyatro bulunuyor.

EFES ANTİK KENTİ, SELÇUK: 

İzmir'in Selçuk ilçesi içerisinde yer alan Efes'in kuruluşu, M.Ö. 6000' li yıllara kadar dayanıyor. En iyi zamanlarını Helenistik ve Roma dönemlerinde yaşayan Efes, Asya eyaletinin de başkenti ve zamanın en büyük liman kenti olarak biliniyor. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi ve Hadrian Tapınağı'nı mutlaka görmelisiniz.

DEYRULZAFARAN MANASTIRI, MARDİN:  

1932 yılına kadar Süryani Ortodoks patriklerinin yerleşim yeri olan Manastır, Süryani Kilisesi'nin en önemli merkezlerinden biriydi. M.Ö. Güneş Tapınağı, M.S. ise Romalılarca kale olarak kullanılan bir bölgenin üzerine inşa edilmiştir. Mardin'in en önemli ziyaret merkezlerinden biri olan manastır, aynı zamanda açık hava müzesi olarak ziyaret ediliyor.

SÜMELA MANASTIRI, TRABZON: 

Trabzon'un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı, sarp kayalıkların üzerinde olmasıyla dikkat çekiyor. İsmini ise kurulu olduğu dağların tarihteki ismi olan Mela'dan almıştır. M.S 4. yüzyılda inşa edilen manastır, 18. yüzyılda ise yenilenmiştir.

Karadeniz turlarına göz atmak için tıklayınız.
ASSOS, ÇANAKKALE: 

Antik çağların önemli merkezlerinden biri olan Assos, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, Edremit Körfezi’nin kıyısında ve Lesbos Adası’nın karşısında yer alıyor. M.Ö 347-344 yılları arasında, ünlü filozof Aristotales burada yaşamış ve bir felsefe okulu kurmuştur. Köyün en tepesinde, 238 metre yükseklikte bulunan Athena Tapınağı ve muhteşem manzarasıyla Assos, ziyaretçilerine eşsiz bir huzur sunuyor.

Assos turu önerimiz için tıklayınız

 

Yorumlar | 0
üye profil