Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Cem Yılmaz'dan heykel açıklaması: 'Satın almadım'

Cem Yılmaz'dan heykel açıklaması: 'Satın almadım'

Dün akşam baskına uğrayan ve sanatçı Ali Elmacı'nın isteğiyle Contemporary İstanbul'dan çekilen heykelle ilgili Cem Yılmaz tweet attı.

04.11.2016 15:01

Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul'da dün akşam yaşanan heykel krizi üzerine heykeli satın aldığı iddia edilen Cem Yılmaz'dan açıklama geldi. 

Cem Yılmaz, 'Kamuoyuna duyuru..İC'da sergilenen heykelle ilgili "satın aldı" haberi doğru değildir. Asıl konu da bu değildir! Bu garip tahrik anlamsız. İ.Contemporary de yuzlerce sanatcı yuzlerce eser sergiledi ve gezip hepsini görmek herkes gibi benim de hakkım...Ama tabi bırakmazlar..' yazdı.

 

Contemporary İstanbul'da dün akşam, Ali Elmacı'nın Abdulhamit heykeliyle ilgili yaşananlar krize yol açmış, ‘Milli Görüş Vakfı’ndan geldiklerini söyleyen 20 kişilik grup, Isabel Croxatto galerisinde sergilenen Ali Elmacı’ya ait heykele müdahale etti. Tekbir getiren grup, Sultan Abdülhamit desenli mayo giydirilmiş heykelin kaldırılmasını istemişti. 

Akşam saatlerinde Contemporary İstanbul söz konusu heykelin kaldırılmayacağını belirten bir basın açıklaması yapmış, bu sabah da sanatçı Ali Elmacı 'Ülkemizin olağanüstü bir dönemden geçtiği süreçte,toplumumuzu artık iyiden iyiye yoran, yaşama sevincimizi aşağı çeken gerginlik unsurlarına bir yenisini eklememek adına eserimi Contemporay İstanbul’dan çekme kararı aldım' diyerek eserini fuardan çekmişti.  

 

Ali Elmacı heykeli Contemporary İstanbul'dan çekme kararı aldı

Contemporary İstanbul’a Abdülhamit baskını

 

Yorumlar | 0
üye profil