Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Cafeleri ve Dükkanlarıyla Vintage Ruhunun Temsilcisi: Balat

Cafeleri ve Dükkanlarıyla Vintage Ruhunun Temsilcisi: Balat

Son yıllarda yaşadığı değişimle renkli sokakları, yeni nesil kafeleri ve vintage butikleriyle adından sıkça söz ettiren Balat eski İstanbul ruhunu da korumayı başaran yerlerden. Gezginler için Balat önerilerimiz...

17.08.2016 09:49

İstanbul'daki trend mekanlara yeni katılanlar arasında Balat'a değinmeden olmaz. Kentte halkla iç içe ama modernleşmenin temellerinin de atıldığı semtlerin başında gelen Balat, rengarenk binaları, havalı kahvecileri ve vintage butikleriyle trend avcılarının radarına girmiş durumda. Eski ile yeninin buluşmasına sahne olan sokaklarda antikacılar da semte ayrı bir hava katıyor. Duvarlarını graffitilerin süslemeye başladığı yükselen bölge Balat keşfedilmesi gereken semtlerin ilk sırasına hızlı bir giriş yapıyor. İşte Balat'ta keşfedilmesi gereken mekanlar:

1. Vintage İstanbul
Balat ve vintage adeta iç içe geçmiş iki kavram olarak da görülebilir. Semtteki en bilinen vintage duraklarının başında gelen bu mağaza, yurt dışı ve yurt içinden getirilen pek çok orijinal parçayı vintage severlerle buluşturuyor. Kıyafetin yanı sıra çeşitli vintage aksesuarlar da mağazada bulunabilir. Ayan Caddesi'nde bulunan mağazaya uğramadan Balat turunu tamamlamayın.

2. Köfteci Arnavut
Semtin lezzetli köfteleriyle nam salmış köftecisi olan Köfteci Arnavut, salaş dekorasyonuyla semtin dokusunu yansıtıyor. Mavi Köşe Lokantası olarak da bilinen köfteci, öğlen yemeklerinin vazgeçilmez mekanlarının başında geliyor. Mürsel Paşa Caddesi'nde bulunan mekandan Trileçe tatlısı yemeden ayrılmayın.

3. Kırmızı Kilise
Semtin en önemli yapılarının başında gelen bu kilise 13. yüzyıldan kalma bir sanat eseri niteliğinde. Dar sokakların arasından geçerek ulaştığınız kilise oldukça ihtişamlı bir mimariye sahip. Kırmızı rengiyle görenleri kendine hayran bırakan bu yapı, Rum Erkek Lisesi'nin içerisinde yer alıyor. Binanın hemen yanındaki merdivenlerden yukarı çıkınca göreceğiniz bu tuğla kilise semtte görülmeye değer yapıların başında geliyor.

4. Naftalin Vintage Shop & Cafe
Antika eşya ve objeler satan Naftalin Vintage'da pek çok orijinal obje bulmak mümkün. Arkadan gelen plak sesiyle alışveriş etmenin ayrı bir keyif olduğu mağazanın cafe bölümünde ev yapımı reçelleriyle kahvaltı yapmanızı öneririz.

5. Cooklife Balat
Balat'ın en bilinen cafesi Cooklife, Vodina Caddesi'nde yer alıyor. Semtin en güzel köşelerinden birinde yer alan bu havalı huzurlu cafe, sakin müzikler eşliğinde kahvenizi yudumlamanız ve tatlınızdan yemeniz için harika bir atmosfere sahip. Pazar günleri kahvaltı servisi de veren mekanda yer bulmak için erken gitmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar | 0
üye profil