Bugün Cumhuriyet Bayramı

Van depremi bir kez daha gösterdi ki; Türkiye Cumhuriyeti, 88 yıllık tarihi boyunca yaşanan acılar karşısında hep tek yürek, tek yumruk olarak ayakta kaldı.

Yayınlanma Tarihi: 29.10.2011 02:36
Değiştirme Tarihi: 29.10.2011 14:01
Bugün Cumhuriyet Bayramı

3 Eylül 1924... Pasinler (Hasankale), Hınıs, Narman ve Erzurum’u da içine alan 6.9 şiddetinde depremle sallanıyor. Büyük hasar gören Pasinler ovasındaki köylerde ölü sayısı 310. O sıralarda Karadeniz bölgesinde gezide bulunan Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa, depremi duyar duymaz Samsun-Sivas yolu ile Erzurum’a gidiyor. Kafilede eşi Latife Hanım, Hamdullah Suphi (İstanbul Milletvekili), Kılıç Ali (Gaziantep Milletvekili), Rauf Bey (Rize Milletvekili), Cumhurbaşkanlığı Başkâtibi Tevfik Bey, Başyaver Rusuhi Bey, Muhafız Kıtalar Komutanı İsmail Hakkı Bey (Tekçe), Yaver Muzaffer Bey, Hususi Kalemden Memduh Bey, vali ve diğer görevliler bulunuyor. Cumhurbaşkanı Hasankale’ye geldiğinde kış yakın olduğundan zamanında gerekli yardımların yapılması emrini veriyor. Hasankale yakınındaki harap 6 köyü gezen Mustafa Kemal çok üzülüyor. O sırada bir köylü, kurtarıcının yanına yaklaşıp şu sözlerle teselli ediyor: “Esef etmeyiniz paşam. Hükümet-i Cumhuriyetimiz var olsun. Hiçbir şey istemeyiz. Onların sayesinde biz bu köyleri altından yaparız.” Yoksul ama gönlü zengin yöre halkı, savaştan çıkmış devletimizin yoksulluğunu bildikleri için Kahraman Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın üzülmesini, kederlenmelerini istemiyorlardı.

TÖRENSİZ BAYRAM

Başbakanlık Van depremi nedeniyle, Cumhuriyetin kuruluşunun 88’inci yıldönümü için bugün yapılacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri çerçevesinde tören geçişi, resepsiyon gibi kutlama faaliyetlerini iptal etti. Bu konudaki genelge dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

ATATÜRK IŞIĞIMIZ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla TSK’ya hitaben mesaj yayınladı. Özel, mesajında özetle şöyle dedi: “Ebedi Başkomutan Atatürk’ün miras bıraktığı sürekli gelişimi ve değişimi öngören, çağın değer ve yaklaşımlarıyla uyum içerisinde olan fikirlerinin, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de TSK’ya yol gösteren ışık olmaya devam edecek. Ülkemiz, Cumhuriyet yönetimi sayesinde Yüce Atatürk’ün gösterdiği hedef doğrultusunda ilerlemesini sürdürmüş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan yapısıyla örnek alınan bir model, istikrar ve güç unsuru haline gelmiştir.” Orgeneral Özel, mesajında Van depremine de yer vererek, “Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

29 EKİM FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ
  Haber ile ilgili metin girin!.
Etiketler: cumhuriyet - bayram - türkiye