Bu evi silmeye kimse cüret edemez: Torun İstiyorum

Bu evi silmeye kimse cüret edemez: Torun İstiyorum

Moda Sahnesi’nden sezona sıkı bir toplumsal düzen eleştirisi yapan, tabiri caizse seyircisine ‘acımayan’ bir başlangıç: Torun İstiyorum.

Alman oyun yazarı Thomas Jonigk’in yazdığı, Sibel Arslan Yeşilay tarafından çevrilen ‘Torun İstiyorum’ sert ama sarkastik tonuyla üç kişilik (yokken bile varlığını hissettiren babayla dört kişilik) bir aile üzerinden, gelenek-muhafazakârlık-militarizm üçgenindeki üretim ilişkilerinin çözümlemesini yapıyor.

Sermayeyi ve gücü elinde tutan, iki yetişkin oğluyla bağımlılık ilişkisi kurmuş, erkeği evrenin merkezine koyan anne, sistemin garantörü konumunda. Küçük oğluna, evlenip ‘hayatın üretim çiftliğine’ katılmasını emrediyor. Anne bu haliyle; kadına ailesinin soyunu sürdürme, fabrikaya işçi, iktidara oy, orduya asker yetiştirme görevi biçen muhafazakâr yönetimlerin ‘askerlerinden’ biri...

 

 

Sürüye karışmayı reddeden eşcinsel çocuk, erkekliği güç ve cinsellik üzerinden yaşayan anneye bağımlı ağabey, kadın araştırmaları yaptığı halde değer görmek adına ‘yavrulamayı’ hayal eden gelin, cinsel cazibesini yükselmek üzere kullanan teyze ve tüm sahtekârlığıyla rahip... Karakterler asap bozucu olsa da bize apaçık gerçeği sunuyorlar. Hak verebileceğiniz bir karakter aramayın, bulamayacaksınız. Yazar ‘hayatın üretim çiftliği’ gerçekte nasıl dönüyorsa onu yazmış; yönetmen Kemal Aydoğan, oyuncular ve teknik kadro da gerçekliği olduğu gibi taşımış sahneye.

 

BU OYUNCULARLA TANIŞMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN
 

Bu totaliter düzenin en azılı savunucusu olan annenin ‘error verdiği’ anlarda bir umut kıpırtısı doğacaksa da heyecanlanmaya değmeyecek. Zira sistem buna izin vermez, boşluk kabul etmez. Anne silkelenip kendine gelir, isyankâr oğlanın başkaldırısı zaten uzun sürmez...  Tıpkı oyunu izlerken andığım Ionesco’nun muhteşem ‘Jack ya da Boyun Eğme’sindeki gibi.

 

 

Nazan Kesal’ı sahnede izlemeyi özlemişiz, Caner Cindoruk bambaşka bir erkek yaratmış, sahnede ikinci kez izlediğim Hülya Gülşen yine sesi ve bedeniyle nefis bir dansın içinde... Münircan Cindoruk ve Aslı Samat’la tanışmadıysanız iyi bir fırsat ve Bülent Çolak seyirciyi karakterinden hem tiksindirip hem de kahkahalar attıran bir iş çıkarıyor. Rejiye yerleştirilen ‘kopma anları’ oyunun en eğlenceli yönlerinden ve Ahsen Özercan beni bile ürküttü!

Işık İrfan Varlı’nın, sahne tasarımıysa Bengi Günay’ın ellerinden. Bu hastalıklı, komik, tiksindirici üretim sisteminin temsilcisi olan ev, bembeyaz bir zemin üzerine ve tebeşirle yapılmış çizimler eşliğinde kurgulanmış. Yıkılması birkaç parmak darbesine bakar ama silmeye kimse cüret etmez. Tıpkı ‘norm’un dışına çıkmanın kimsenin işine gelmeyeceği gibi...

 

TORUN İSTİYORUM / Moda Sahnesi (5 üzerinden 4 yıldız)Yönetmen: Kemal AydoğanOyuncular: Nazan Kesal, Münircan Cindoruk, Caner Cindoruk, Bülent Çolak, Hülya Gülşen, Aslı Samat, Ahsen Özercan1, 6, 7, 8 Ekim, 20.30’da Moda Sahnesi’nde. 

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 01/10/2016 01:11:25

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin