Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bir Paris Gezisinin Olmazsa Olmazları

Bir Paris Gezisinin Olmazsa Olmazları

Avrupa'nın en önemli iş ve kültür merkezlerinden olan Paris'in olmazsa olmazlarına göz atın...

18.08.2016 15:08

 

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olan Paris aynı zamanda Avrupa'nın en önemli iş ve kültür merkezlerinden biri. Paris deyince akla moda, sanat, tarihi binalar, parfüm, kozmetik ve romantik bir şehir geliyor. Fransa'nın başkenti olan Paris, ülkenin en kalabalık şehri. Her yıl binlerce göç alan bu şehrin asıl sakinlerine ise Parizyen diye hitap ediliyor. Dünyadaki en önemli simgelerden olan Eyfel kulesi ve Louvre müzesi de bu şehirde yer alıyor.

İşte Paris'te olmazsa olmaz gezi noktaları;

1. Eyfel Kulesi
Dünyanın en önemli sembollerinden biri olan Eyfel kulesi kuşkusuz şehrin en önemli yapılarının başında geliyor. 1887 yılında ünlü Mimar Gustava Eiffel tarafından yapımına başlanan bu kule tam 324 metre yüksekliğinde. Asansör veya merdivenle çıkılabilen Eyfel, en üst katından enfes bir Paris manzarası sunuyor. Dünya fuarı için inşa edilen bu kulenin üst katında dinlenmek ve bir şeyler yemek için bir restoran bulunuyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan yapısı olan Eyfel Paris gezilerinin vazgeçilmez noktalarından.

2. Louvre Müzesi
Dünyanın en bilinen ve en değerli eserlerinin bulunduğu müze olan Louvre, şehrin en önemli sanat noktası konumunda. Ortaçağ'dan 19. yüzyıla kadar pek çok eseri görebileceğiniz müzede antik çağlardan modern zamanlara kadar sanatın değişimine tanık olabilirsiniz. Sekiz bölümden oluşan müzeyi tam anlamıyla gezebilmek yaklaşık bir yıl alabiliyor. Bu nedenle en çok görmek istediğiniz noktaları belirleyip onlara yönelmeniz daha akıllıca olur. Dünyanın en değerli eseri olan Da Vinci yapımı Mona Lisa da cam bir çerçeve arkasında bu müzede sergileniyor.


3. Notre Dam Katedrali
Roma Katolik kiliselerinden olan Notre Dam 12'inci yüzyılda inşa edilmiş. İki tane kulesi olan katedralde sanat eseri diyebileceğimiz pek çok işleme ve pencere süslemesi mevcut. 19. yüzyılda Victor Hugo'nun ünlü eseriyle yenilenme çalışmaları yapılan katedral 128 metre uzunluğa sahip.

4. Champs Elysees Caddesi
Dünyanın en ünlü caddesi olan Champs Elysees lüksün de diğer adı denebilir. Oldukça geniş olan bu caddenin sonunda ise ünlü Zafer Takı yer alıyor. Dünyaca ünlü lüks moda markalarının en iyi mağazaları, cafe ve restoranların bulunduğu bu caddeyi mutlaka görmelisiniz.

Yorumlar | 0
üye profil