Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Barselona’nın ‘İnsanlar’ı

Barselona’nın ‘İnsanlar’ı

Dünyanın birçok şehrinde düzenlenen ve yakın gelecekte Türkiye’ye de uğramaya hazırlanan elektronik müzik festivali Sonar, 16-19 Haziran 2016 arasında İspanya’nın bayındır şehri Barselona’daydı. Bugüne kadar Chicago’dan Londra’ya, Tokyo’dan Lizbon’a birçok büyük şehirde sahne kuran bu konar göçer festival, 22 yıldır aralıksız uğradığı Barselona’da, programlaması Red Bull Music Academy’ye ait olan Sonar Dome sahnesinde Türkiye’den İnsanlar’ı misafir etti.

14.07.2016 14:40

Yolu Red Bull Music Academy’den geçmiş müzisyenleri buluşturan ve müfredatı da bizzat akademi tarafından yapılan Sonar Dome sahnesinde seyirci huzuruna çıkan İnsanlar, düşünün ki Jamie Woon ve Tuff City Kids arasında performans gösterdi. Barış K., bağlama esaslı ezgileriyle henüz Woon’un şokunu atlatamamış festival insanlarını halaya dizerken, ekseriyetle DJ performanslarından müteşekkil kumpanyaya saykodelik Anadolu ezgileri sıkıştırdı. İnsanlar-Sonar birlikteliğinden enteresan bir sentez hasıl oldu ki bu çok seslilik Barselona şehrine fevkalade yakıştı.

 

 

KATALUNYA EKONOMİSİNİN CAN DAMARI
Bir zamanlar İnebahtı donanmasını üzerimize doğru yolculamış bu kadim Akdeniz limanı, bugünkü büyüklüğüyle Katalunya ekonomisinin de can damarı. Türkiye’den ve ekseriyetle İstanbul’dan aşırdığı Arap ve Rus turist vesilesiyle bu yıl turizmde ciddi bir ivme yakalayan ‘Kaleler Diyarı’’, sakinlerinin balkonlarına ‘Turistler evinize dönün’ diye ilan asmasına sebebiyet verecek derecede turist mıknatısı bir kent. Ortaçağ’dan başlayıp Gaudi’yle zirve yapan mimarisi, çok kültürlü ve sanatkârâne insanı, damak çatlatan leziz mutfağı ve güzel havası göz önüne alındığı vakit bunda şaşılacak şey yok doğrusu. Merak edenler için La Sagrada Familia, namı diğer ‘Bitmeyen Kilise’ hâlâ bitmemiş. Zaten malumunuz, ‘Biz bitti demeden bitmez’.

 

 

Tam da Sonar Festivali’nin şehre uğradığı günlere denk gelen Euro 2016 kapsamındaki Türkiye-İspanya maçı vesilesiyle şehrin futbol sevgisi de gündemdeydi. Katalan halkı milli maç hissiyatından ziyade güzel bir temaşa izlemek üzere kuruldu ekranlarının başına ve İspanya’nın ezici galibiyetini ‘bravo’lar eşliğinde hafiften alkışlamakla yetindi. Bu esnada takımlarının can sıkıcı oyununu izlemekten bitap düşen Türkler de Katalanlarla birlikte İspanya’yı alkışlamaktan kendini alamadı. Bu sefer Barselona’nın insanları güldü, biz gülemedik. 

Yorumlar | 0
üye profil