Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bangladeş'te Sultan Süleyman isyanı

Bangladeş'te Sultan Süleyman isyanı

Bangladeş'te "Sultan Süleyman" adıyla yayınlanan Türk dizisi yerli oyuncu ve yönetmenleri zor durumda bıraktı.

12.12.2016 14:48

Bangladeş'te yerli oyuncu ve yönetmenler, ülkede izlenme rekorları kıran "Sultan Süleyman" dizisi nedeniyle 'kazan kaldırdı'. Yerli yapımlara fark atan Türk dizisi yüzünden işsiz kaldıklarını ve dizinin boşanma oranlarını artırdığını iddia eden Bangladeşli sanatçılar, "Sultan Süleyman"ın yasaklanmasını istedi.

Uluslararası haber ajansı AFP, Bangladeşli oyuncu ve yönetmenlerin, ülkede Kasım 2015'ten beri yayımlanan "Sultan Süleyman" adlı televizyon dizisiyle nedeniyle tepkili olduğunu bildirdi.

Türkiye'de "Muhteşem Yüzyıl" adıyla yayımlanan dizi, Bangladeş'te dublajlı olarak ekranlara geliyor.

Yayına girdiği tarihten bu yana büyük ilgi gören yapım, başka yabancı dizilerin de Bangladeş televizyonlarında yayımlanmasının önünü açtı. Böylece prime time'a taşınan yabancı yapımlar, yerli dizilerin önce saatlerinin değişmesine, ardından da yayından kaldırılmalarına neden oldu.

AFP'nin haberine göre, dizi sektöründeki yetkililer, bu yüzden Bangladeşli aktörlerin milyonlarca dolarlık işler kaybettiklerini ve onlarca stdüyonun kapanmak zorunda kaldığını belirtti.

muhteşem yüzyıl

Bangladeşli Yönetmenler derneğinin başkanı Gazi Rakayet, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Her şey Sultan Süleyman'la başladı. Bu diziler, binlerce aktör ve set ebinin çalıştığı sektörümüzün canına okudu" dedi.

Rakayet, "Yapılan bir araştırmaya göre, strüyoların yarısı işsizlikten kapandı. Yüzlerce aktör etkilendi. En üst düzey aktörler bile gelirlerinin yarısını kaybetti" diye konuştu.

Rakayet, oyuncuların yıllık kaybının yaklaşık 8 milyon dolar olduğunun tahmin edildiğini sözlerine ekledi.

"Yerli dizilerin senaryoları zayıf"
Bangladeş hükümeti, oyuncu ve yönetmenlerin çağrısına henüz yanıt vermedi ancak eleştirmenler, yerli yapımların senaryoları zayıf olduğu için izleyicilerin yabancı dizilere yöneldiğini belirterek, Bangladeşli sanatçıların yasak isteğini haksız buldu.

"Ailevi değerlere zarar veriyor"
Diziye tepki gösteren Bangladeşlilerin bir diğer gerekçesi ise yabancı dizilerin, özellikle de Sultan Süleyman'daki harem sahnelerinin ailevi değerlere zarar verdiğini savunmaları.

AFP'ye konuşan Raşid ayrıca, "sosyal sorunlara" yol açtığını iddia ettiği dizilerdeki "kaçamak" sahneleri nedeniyle boşanma oranlarının arttığını öne sürdü. 

Yorumlar | 0
üye profil