Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'Bana Dalmaçyalı diyorlardı, ama sonra...'

'Bana Dalmaçyalı diyorlardı, ama sonra...'

32 yaşındaki vitiligo hastası olan Tanesha Brown, yıllarca derisinin rengi yüzünden insanların aşağılamalarına maruz kaldığını, ancak kendini olduğu gibi kabul ettikten sonra gerçek mutululuğu yakaladığını ifade ediyor.

17.08.2016 14:16

Vitiligo hastası olan 32 yaşındaki Tanesha Brown, hayatı boyunca renk farklılığı gösteren derisini gizlemeye çalıştı. Çünkü ona ‘dalmaçyalı’, ‘zebra’ gibi lakaplar takıyor ve onu aşağılıyorlardı. Siyah derisinin üzerinde yama şeklinde duran beyaz derisini gizlemeye çalışmak için sürekli makyaj yaptı.

 

Tanesha, genç bir kızken böyle görünüyordu. Genç kadının cilt rengi yıllar içinde böyle açıldı. 
‘Farklıyım. Bunu kabul ettikten sonra kendimi gizlemekten vazgeçtim. Düşünsenize bir partiye gitsem, aynı elbiseyi giymiş başka birisi olsa bile bana asla benzeyemeyecek!’ diyor, genç kadın. 

12 yaşında ikiz erkek çocuğu olan ve eskiden polis memuru olan Tanesha, 5 yaşında vitiligo hastalığına yakalanmış. ‘Okula gitmeden önce hasta olduğumun bile farkında değildim. Oldukça zor dönemler geçirdim çünkü herkes bana farklı davranıyordu. Bana lakaplar takıyorlardı. İnsanların yüzüne bakamazdım. Makyaj yaparak kendimi gizlemeye çalıştım. Sonunda bu işte o kadar ustalaştım ki makyaj sanatçısı oldum.’

Tanesha Brown, makyajla vitiligoya ait izleri tamamen yokedebiliyor. 
20 yaşında anne olan Tanesha, artık görüntüsünün ne kadar farklı olduğunu kabul ediyor ve kendini olduğu gibi kabul ettiğini söylüyor. Kendine ‘Vitiligo Kraliçesi’ diye bir dövme yaptırıyor ve yine aynı adda bir Instagram hesabı açarak farklı görüntüsü olan insanların da aslında ne kadar güzel olduklarını göstermeye çalışıyor. Boş vakitlerinde de kanser hastalarına tedavileri sırasında onlara makyaj yaparak morallerini düzeltmelerinde yardımcı oluyor.

Hastalığını avantaja çevirdi: Winnie Harlow

 

 

Yorumlar | 0
üye profil