Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Ayvalık’ta sualtı dalışında kırmızı mercanların peşinde

Ayvalık’ta sualtı dalışında kırmızı mercanların peşinde

Ege’de Ayvalık'tayız... Amacımız, Akdeniz’de nesli tehlike altında olan kırmızı mercanların izini Ayvalık'ta dalışta sürerek onları görmek ve fotoğraflarını çekerek derinlerin bu göz alıcı renklerini yeryüzüne yansıtmak. İşte Ayvalık dalış maceram...

29.06.2016 15:07

Süngerciler kırmızı mercanların yaşadığı bu resiflere geçmişte hep ‘Sığlık’ adını vermiş. Onların sığlık dedikleri noktalar bizim için dalış limiti.

 

HER YIL BİNLERCE DALGIÇ BURAYA SIRF MERCANLAR İÇİN GELİYOR
Her yıl binlerce dalışseverin ziyaret ettiği kırmızı mercanları görüntüleyebilmek için yola koyuluyoruz. Hazırlıklarımızın devamında ışığın sudaki dansı eşliğinde derinliklere süzülüyoruz. Birkaç yıl öncesinde buraya yaptığımız dalışlarda üzerlerine çapa, ağ atılması nedeniyle ağır tahribata maruz kalmış mercanlar için valilik dahil birçok kurumla görüşmelerimiz olmuştu. Ama gördük ki henüz sonuç alınabilmiş değil. Oysa dünyada birçok örneği var. Basit bir takım uygulamalarla sorunu çözmek mümkün.

KARİDES KAHVALTISINI YAPIYOR, MÜREN DİŞLERİNİ FIRÇALIYOR

Objektifimize sabah kahvaltısının akabinde dişlerini karidese temizleten bir müren takılıyor. Beslenme anlarında mercanların polipleri açık olduğundan ekip olarak dokunmamaya özen gösteriyoruz. Diplerde ışık gitgide azalıyor. Mercanlar ışığa bağımlı değiller, sudaki organik maddeler, küçük organizmalar ve planktonlar onların temel besin kaynaklarını oluşturuyor.

Görüntülemelerde model kullanımı yapmamızın nedeni, ölçümlemeyle bilgi sahibi olunmasını sağlamak, objenin büyüklüğü konusunda bir fikir oluşturmak. Bu arada ışığın soğrulmasına bağlı olarak kırmızı renk 5 metreden itibaren kaybolmaya başlar ve 30 metrelerde bütün kırmızı renkler siyah ya da koyu gri olarak görünür. Doğru renkleri alabilmek için bu nedenle sualtında flaş kullanmak zorundayız.

Günün ilk dalışını tamamlayıp yüzeye çıkmaya başlıyoruz. Dalış disiplininin gereği olarak ilk dalışlarımızı derin, sonraki dalışlarımızı daha sığ derinliklere yapıyoruz ve sonraki gün yine maviden derinliklere doğru süzülüyoruz. Bugünkü noktamız Deli Mehmet Sığlığı. Rivayete göre, burada avlanan bir balıkçı ekonomik değeri yüksek avının devamında sıklıkla tekrar tekrar buraya gelir ama bir daha burayı bulamaz ve bu nedenle de delirir. Kırmızı mercanlarla burada da buluşuyoruz. Çekimlerimizi tamamlayıp derinliklere şimdilik veda ediyoruz . Emektar süngercilerimizi anarak “Selam Olsun” diyoruz.

DERİNLERDE BİR EV

Görüntüleriyle sualtı canlılarının en güzellerinden biridir kırmızı mercanlar. Türkiye’de bir tek Ayvalık’ta varlar. Bilimsel adları (Paramuricea clavata) olan bu tür ‘Gorgonya’ ailesinden. Koloni halinde yaşıyorlar ve boyları 100 santime kadar uzanabiliyor. Çalı gibi dallanmaları birçok canlının içlerinde yaşam bulmasına olanak sağlıyor. Yaşam alanları 30’lu metrelerden başlıyor. Genelde koyu kırmızı renkleri var. Dallanmanın bittiği yerlere doğru sarı renklerin de görüldüğü oluyor. Tamamen sarı renkli olanlar da var ama çok nadir.

Yorumlar | 0
üye profil