Alpay'ın Zeki Müren ile ilgili sözlerine bir tepki de Bülent Ersoy'dan geldi

Şarkıcı Alpay'ın Zeki Müren ile ilgili yaptığı açıklamalar çok sayıda kişi tarafından tepkiyle karşılandı. O isimlerden biri de diva Bülent Ersoy oldu. Zeki Müren'e olan sevgisi ile tanınan Bülent Ersoy, sosyal medya hesabından uzun bir açıklama yayımladı. Şarkıcı Alpay Zeki Müren için, ' "Zeki Müren abartılı üslubu ve Türkçe'siyle Türk Sanat Müziği'ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye'de kötü örnek olmuştur. Gazinodaki programlarına herkes 'Acaba bugün ne giyecek, ne hokkabazlık yapacak' merakıyla giderdi." gibi ifadeler kullanmıştı. 

Yayınlanma Tarihi: 22.02.2021 14:57
Değiştirme Tarihi: 22.02.2021 14:59
Alpay'ın Zeki Müren ile ilgili sözlerine bir tepki de Bülent Ersoy'dan geldi

1996 yılında hayatını kaybeden Sanat Güneşi lakaplı Zeki Müren, son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri. Onun gündeme gelmesinin nedeni ise sanatçıyla ilgili ünlü isimler tarafından yapılan açıklamalar...

85 yaşındaki Alpay, Zeki Müren için "On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem. Zeki Müren abartılı üslubu ve Türkçe'siyle Türk Sanat Müziği'ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye'de kötü örnek olmuştur. Kendi kendisini ‘Sanat Güneşi’ ilan etti. Herkes 'Ne hokkabazlık yapacak?' diye programa giderdi. Çok alkış alanları kovdururdu" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Birçok ünlü isim Alpay'ın bu sözlerine tepki gösterdi. Ünlü sanatçı Bülent Ersoy da Zeki Müren' in seslendirdiği "Karanlık Ufuktan Güneş Doğmadı" eserini sosyal medya hesabından paylaşarak bu açıklamayı yaptı:


Muhterem Takipçilerim ; bugün gündeme düşen talihsiz bazı spekülatif açıklamalar karşısında suskunluğumu koruyamadım. Çünkü sözkonusu san’at ve büyük sanatkârlardı.


Türk San’at Musıkisinin en nadide ve en zor makamlarından biri olan Dilkeşhâveran makamındaki bu şarkı Zeki Arif Ataergin beyefendiye aittir. Ve Türk San’at Musıkisinin saz üstadlarının refakatleri ile bilhassa yaylı tambur sazının deha icraakârı merhum büyük Ercüment Batanay ( ki büyük usta ile son nefesini verdiği ana kadar gerek sahne emisyonlarım gerekse özel hayatımda da 30 sene özel sazım olarak daima beraber olup, çalışmaktan gurur duyduğum , onör duyduğum ) bu büyük dehanın refakatleri ile ölümsüz iki dev sanatçının saz ve yorumlarından yapılan icraları sizlere aktarmaya mecbur hissettim kendimi.


Hanımefendiler ve beyefendiler ; sanatkârlar güçlerini yeteneklerinden , seslerinden, yüksek ruhlarından ve de bilgi birikimlerinden alırlar. O yüzden sanatçılar için “ Sanatçı olunmaz , sanatçı doğulur” “ sözüyle Zeki Müren sanatçı doğan büyük bir duayendi. Kişilikler ve özel yaşamlar ile gerçek sanatkârların , gerçek sanatlarını istirhamım odur ki birbirlerine karıştırmamak gerekir .Bu büyük, yeri doldurulamayacak yorumculardan bahsederken lütfen daha hassasiyet ve kendilerine yakışır tarzda söylemler ile bahsetmenizi o devirde yaşayan bir sanatçı olarak herkesten recâlarım ile istirham ederim efendim.