Akıllı telefonlar estetik algıyı artırdı

Fotoğraf çekmeyi bir tutkuya dönüştüren fotoğraf sanatçısı Muhammet Kayku, şuan moda ve oyuncu çekimleri yapıyor. Aynı zamanda deneyimli bir oyuncu olan Kayku fotoğraf çekmenin inceliklerini ve mesleki kariyerini anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 05.03.2021 14:13
Değiştirme Tarihi: 05.03.2021 14:13
Akıllı telefonlar estetik algıyı artırdı

“İyi fotoğraf çekebilmek, iyi görebilmektir…” diyen Kayku fotoğrafçılığın yanı sıra aynı zamanda oyunculuk da yapıyor. Kayku fotoğrafçılık mesleğini ve gelecek hedefleri hakkında aşağıdaki bilgileri verdi:
 
“İYİ FOTOĞRAF ÇEKMEK İYİ GÖREBİLMEKTİR”
 
Fotoğrafçı olmaya karar vermedim, süreç benim kendimi keşfetme sürecim oldu aslında. İstanbul doğumluyum ve benim enerjim de İstanbul gibi, birbirimize çok benzeriz. Lise çağlarındayken belediye tiyatrolarında soluğu aldım, bir yandan da sahne ışığı ve atmosferinin anlık karelerini görmeye başladım. Bu bende bir tutkuya dönüştü. İlk fotoğraf makinamı o zaman aldım.  Tiyatro eğitimi aldığım zamanda aktif olarak dizide devam eden oyuncu arkadaşlarımızla sık sık bir araya gelirdik. O zamanlarda da fotoğraf makinamla geldiğimde onlarla çekim yapmamı isterlerdi. Sürekli farklı mekânlar ışıklar açılar arayışındaydım kendi bakış açımı bulmamı geliştirdim bunun devamında bir marka sahibi arkadaşımın isteği üzerine ilk profesyonel moda çekimimi yapmış ve markalarla çalışmaya başlamış oldum. İyi fotoğraf çekmek iyi görebilmektir aslında. Gölgeden kaçan iyi fotoğrafı göremez, olay ışığı, kadrajı, açıyı vb. görebilmektir, makina sadece aracıdır.  Ben kendimi geliştirmeyi hedefleyen, bu yönde hayatın getirdiklerini yaşayan ve değerlendiren biriyim. Bu süreçte tiyatro ve oyunculuk eğitimlerim devam etmekteydi. Hocalarımdan biri oyunculuk için bir audition çekmemi istedi ve devamında benim için başka bir tutkum olan oyunculuğa 10 bölümlük bir dizi ile başladım. Sonrasında bazı reklam filmlerinde de devam ettim. Bu süreçte fotoğrafçılığımı da destekledi çünkü aldığım pozisyon itibariyle daha iyi bir gözlemci oldum. Hem set önü, hem set arkası benim mesleki gelişimimde doğru adımlar oldu. Tatil amaçlı yola çıktığım Avrupa turunda yanıma sadece fotoğraf makinamı ve bir kaç parça eşyamı aldım. Farklı ülkeler ve şehirler gezerken başka bakış açıları, şehrin mimari dokusu benim içimdeki fotoğraf çekme ve anı durdurma duygusunun temelini atmama sebep oldu. Tatilde tanıştığım birçok insanın da fotoğraf çekimi istemesi üzerine para kazanmaya başladığım için tatilimi severek uzattım. Bu kaldığım uzun süreci kendime birikim olarak değerlendirdim. Tazelenmiş, yenilenmiş bir zihinle fotoğrafçılık tutkuma devam etmek için dönüş yaptım. Ülkemden uzaklaşmak, düşünmek ve tek bir yere odaklanmak konusunda bana yol haritası oldu. İstanbul’a dönüşüm hem bir başlangıç oldu hem de fotoğrafçılık tutkumun en heyecanlı dönemine denk geldi. Döner dönmez marka ve moda çekimlerine tekrardan devam etmeye başladım. Bir bakıma dönüşümü sağlayan etkenlerden birisi de telefonlarımın sürekli çalması ve gelen tekliflerdi. Ardından oyunculuk zamanımdan olan menajer ve oyuncu çevremin ısrarı ile oyunculara özel çekimlere de başladım. Sonrası film afişleri ve dergilerle devam etti. Mesleğim benim hobim olduğu için işe gitmiyorum aksine hayatımı yaşıyorum.
 
“FOTOĞRAF ÇEKMEYİ HERKES ÖĞRENEBİLİR AMA FOTOĞRAFÇI OLMAK YETENEK GEREKTİRİR”
 
2-3 ay eğitim alan herkes fotoğraf makinesi kullanmayı öğrenebilir. Deklanşör, paraflaş, reflektör gibi yardımcı ekipmanları kullanımını öğrenip, sabit tripodda düğmeye bas-çek yapabilir. Lakin iç mekân-dış mekan çekimlerde derinlik, perspektif, kadraj, ışık oyunları hatta ve hatta modelinizin bakışı, duruşunu anlatan lokal ışıkların ayarlanması, bunu bütünleştirip görebilmek yetenek gerektirir. Eğer bunların bütününü yapabilir yetkinlikteyseniz o zaman fotoğraf sanatçısıyım diyebilirsiniz.
 
“YENİ NESİL CEP TELEFONLARI ESTETİK ALGIYI ARTTIRDI”

Yeni nesil cep telefonları bence toplumsal estetik algıyı arttırdı ve herkeste iyi fotoğrafı yakalama arayışı başladı. Sonuçta herkes kendine göre bir yorum ve bakış oluşturabiliyor. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte birçok yeni iş alanları ortaya çıktı. Instagram, Youtube gibi platformlarda içerik üreten kişilerin sayısı da artmaya başladı. Gelişen teknoloji ile bu içerik üreten arkadaşlarımız telefonlarıyla günlük fotoğraf ve videolarını çekerken başka bir bakış açısı kazandılar. Bunun yanı sıra fotoğraf için birçok uygulama çıkmaya başlamasıyla birlikte oluşan dezavantaj ile tek tip profiller görmeye başladım. Örneğin bir fotoğraf düzenleme programında yapılan bir filtreyi binlerce kişi kullanıyor ve bu da her çekilen kişinin aynı ten dokuları, ışık ve aynı rengi kullanıyor olması demek. Bu işlemler her ne kadar estetik dursa da bir o kadar gerçeklikten uzaklaştırdı.

OYUNCULUK TUTKUM DEVAM EDİYOR
 
Altyapımda hem oyunculuk hem fotoğrafçılık olduğu için hala dönem dönem oyunculuk ile ilgili teklifler ve görüşmeler geliyor. Her ne kadar sadece fotoğrafçılık yapıyor gibi görünsem de oyunculukta da tutkum devam ediyor. Son dönemde fotoğraf çekimlerim yoğun olduğu için içinde olmak istediğim film/dizi projelerinde ne yazık ki yer alamadım. Ancak uygun zaman olursa kesinlikle o duyguyu tekrar yaşamak isterim.
 

İlgili Sayfalar: Magazin