8'den fazla diş dolgusu sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir

8'den fazla diş dolgusu sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir

MS, Parkinson, Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarına neden olduğu iddialarıyla daha önce tartışma konusu olan diş dolguları ile ilgili bilim adamları en geniş araştırmayı yaptı. 15 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre amalgam dolgu olarak da bilinen diş dolgularının içindeki cıva ve diğer metaller gerçekten de zararlı olabilir.

ABD'deki Georgia Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre diş dolgularından dolayı maruz kalınan civa toksik yani zehirleyici olabilir ve beyin, kalp, böbrek, akciğer ve bağışıklık sistemine zarar verebilir.

8'DEN FAZLA DOLGU VARSA DİKKAT
Toplumun büyük çoğunluğunun dişlerinde dolgu olduğunu belirten, araştırmayı yürüten Xiaozhong profesör (John) Yu "Bir diş dolgunuz varsa bunda bir sakınca olmayabilir ama eğer 8'den daha fazlaysa bu potansiyel bir risk taşıyabilir." dedi.

YENİ DOLGU TÜRLERİ ARAŞTIRILMALI
Diş dolgularında civa 150 yıldan beri kullanılıyor. Bunun nedeni ucuz ve ulaşılabilir olması. Ancak araştırmayı yapan uzmanlar artık diş dolgularındaki bu tehlikelerin göz ardı edilmemesini ve yeni başka materyaller araştırılıp, amalgam dolgu yerine başka dolgu türleri kullanılması gerektiğini söylüyor.

Ayrıca piyasada amalgam olmayan, civa içermeyen dolguları da inceleyen uzmanlar bunların içinde de hormon bozucu ve kanser yapıcı olarak da bilinen bisfenol a (BPA) maddelerine rastladıklarını belirtti.

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 29/09/2016 11:34:10

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin