7.2 İle Yıkıldık

Tabanlı köyü olan 7.2 şiddetindeki deprem, 25 saniye sürdü.

Yayınlanma Tarihi: 24.10.2011 09:48
Değiştirme Tarihi: 24.10.2011 10:05
7.2 İle Yıkıldık

Saat 04.40 itibariyle en az 227 kişi öldü, 1000'e yakın kişi yaralı, 366 kişi ise enkaz altında. Kandilli Rasathanesi depremde ölü sayısının 700 ile 1000 arasında olacağı tahmininde bulundu. Binaların çoğunun kerpiç olduğu köylerde durum çok daha kötü.Doğu ve Güneydoğu Anadolu dün saat 13.41’de, merkez üssü Van’a 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğünde, çok şiddetli depremle sarsıldı. 25 saniye süren depremde Van, Erciş’te 80 bina 1 öğrenci yurdu ve 2 otel yıkıldı. Saat 04.40 itibariyle Erciş’te 117 ölü 740 yaralı olduğu bildirilirken, Van’da hastanelere 93 kişinin cesedi götürüldü.Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde de 1 kişi yaşamını yitirdi. 350 kişi yaralı, 366 kişinin ise enkaz altında olduğunun belirlendi.Binaların çoğunun kerpiçten olduğu köylerdeki ölü ve yaralı sayısı ise henüz belli değil. Deprem, Van’ın yanı sıra Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Erzurum, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin, Ağrı, Iğdır, Şanlıurfa ile Ermenistan ve Irak’ın kuzeyindeki Dohuk’ta da hissedildi. Kandilli Rasathanesi ölü sayısının 700 ile 1000 arasında olacağı tahminini yaptı. VAN DEPREMİ DÜNYA BASININDA

Van'daki şiddetli deprem ABD basınında geniş yer aldı.

Deprem, CNN televizyonunda ve CNN ile Washington Post'un internet sitelerinde 'son dakika' olarak duyuruldu ve bu internet sitelerinin ilk haberi haline geldi.

Haberlerde, depremin şiddeti ve Başbakan Erdoğan'ın Van'a gittiği bilgisi yer verildi.

Türk yetkililerin açıklamaları ve acil müdahalelere değinilen haberlerde, Türkiye'nin, depremlere yabancı olmadığı ve 1999 yılında yaklaşık 19 bin insanın ölümüne yol açan iki acı deprem yaşadığı hatırlatıldı.

CNN televizyonunda da Van'dan deprem sırasındaki görüntülere yer verilerek, İstanbul'daki CNN muhabirine bağlanıldı.

AA'nın bölgeye ilişkin son dakika haberlerinin aktarıldığı CNN'de, depremin hasarının büyük olmasının beklendiği ifade edildi. ÇİN BASINI Deprem Çin basınında son dakika olarak geniş yer aldı.

Depremi ilk olarak Çin'in resmi ajansı Şinhua flaş haberle duyururken, Çin'in büyük gazeteleri Halkın Günlüğü ve China Daily gazeteleri başta olmak üzere birçok basın kuruluşu habere manşetten yer verdi.

Haberlerde, depremin şiddeti başta olmak üzere bilgiler alırken, tahmin edilen ölü sayıları ve Türkiye'de önceden yaşanmış büyük depremler hakkında tafsilatlı bilgiler yer aldı.

Şinhua ajansı başta olmak üzere birçok basın kuruluşu AA'nın servis ettiği fotoğraflardan oluşturduğu galerilerle manşet ve sürmanşetlerinde depremin boyutlarını yansıtmaya çalıştı.  

Haber ile ilgili metin girin!.