Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
5 soruda doğru pilatesi öğrenin!

5 soruda doğru pilatesi öğrenin!

Vücuda şekillendirmede ve istenilen biçime kavuşturmada en etkili sporlardan pilatesi kurallarını bilerek ve doğru bir şekilde yapmak önemli.

12.10.2016 12:51

Yüzyıldan fazla bir geçmişi olan pilates, bir spor dalından çok vücudu korumaya ve geliştirmeye yönelik bir fizyoterapi şekli. Pilates egzersizleri yapmak vücudunuzu rahatlatır, şekillendirir ve biçime girmesini sağlar. Ancak önemli olan düzenli yapmaktır. Her gün yarım saatinizi ayırarak yaşamınızın bir parçası haline getirdiğinizde pilatesin vücudunuzu biçimli ve sağlıklı bir şekilde forma soktuğunu gözlemleyebilirsiniz. İşte 5 soruda pilatesin püf noktaları:

1. GÖBEK BÖLGESİNİ İNCELTMEK İÇİN PİLATES YAPABİLİR MİYİM?
Pilates, egzersizlerini düzenli yaptığınız taktirde mükemmel bir bölgesel yağ yakma şeklidir. Göbek hareketini kısaca anlatalım: Düz bir zemine uzanın ve mekik çekecekmiş gibi pozisyon alın. Sırt ve boyun bölgeniz zeminde sabit kalacak şekilde vücudunuzu yukarı doğru kaldırın. Bu sırada elleriniz zemine paralel şekilde kalmalı ve ayaklarını zemine basmalıdır. Bu şekilde vücudunuzu yukarı itme ve zemine yaklaştırma hareketlerini periyodik olarak gerçekleştirin. Yukarı çıkarken nefes alın, vücudunuzu zemine doğru indirirken nefesiniz verin.

2. VÜCUDUMU ESNETMEK VE SIRT BÖLGEMİ RAHATLATMAK İÇİN HANGİ HAREKETİ YAPMALIYIM?
Vücudunuzu esnetmek ve sırt bölgenizdeki kasları çalıştırmak için sert bir zemin üzerine sırt üstü yatın. Kollarınızı dik olarak yukarı kaldırın. Gövdenizi doğrultarak başınızı dizlerinizin arasına alın ve o şekilde içinizden 10'a kadar sayın. Sonrasında tekrar yatay pozisyona geçin ve hareketi tekrarlayın. Bu sırada doğrulurken derin nefes almayı ve yatarken nefes vermeyi unutmayın.

3. KARIN VE BOYUN EGZERSİZİ İÇİN HANGİ HAREKETİ YAPMALIYIM?
Hem karın kaslarınız hem de boynunuzu rahatlatmak için bu hareketi yapabilirsiniz. Sırt üstü yere uzanın. Kollarınızı vücudunuzun yanında paralel tutun. Sonrasında kollarınızı uzatırken belinizi yerde sabit tutarak boynunuzu yukarı kaldırın. Bu hareketi yaparken derin nefes alın, yere geri uzanırken nefesinizi verin.

4. BEL BÖLGESİNDE İNCELME SAĞLAMAK İÇİN HANGİ EGZERSİZİ YAPMALIYIM?
Özellikle bisiklete binmeyi seviyorsanız bu hareketi de seveceksiniz. Bisiklet sürme hareketini yatarak gerçekleştirdiğinizi düşünün. Sırt üstü yere uzanın, belinizi tutarak bacak ve kalçanızı yukarı kaldırın. Dengenizi sağladıktan sonra pedal çevirir gibi dizlerinizi sırayla kıvırın.

5. BACAKLARI SIKILAŞTIRMA VE SELÜLOİTLERİ AZALTMAK İÇİN HANGİ HAREKETİ YAPMALIYIM?
Yere oturun, ellerinizden ve ayaklarınızdan destek alarak tüm vücudunuzu havaya kaldırın. Şimdi kollarınızdan ve bir ayağınızı yere sabit tutarak diğer bacağınızı olabildiğince yukarı kaldırın ve indirin. Nefes vererek bu hareketi sırayla tekrarlayın.

Bu temel 5 egzersizi düzenli olarak yarım saatinizi ayırarak yaptığınızda kısa süre içinde olumlu etkilerini vücudunuzda hissetmeye başlayacaksınız. Şimdiden keyifli sporlar!

Yorumlar | 0
üye profil