Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
5 adımda evde bandana yapımı

5 adımda evde bandana yapımı

Saçlarınıza takacağınız renk renk bandanalarla tüm bakışları üzerinize toplayabilirsiniz. Hem yaratıcılığınızı geliştirip hem de stilinize hoş bir dokunuş yapmak için evde bandana yapmanın yolları...

28.09.2016 15:42

Son zamanlarda kendi kişisel tarzını yansıtan kendin yap projeleri ile herkesin içindeki yaratıcı ruhu ortaya çıkaran güzel obje ve eşyalarla karşılaşıyoruz. Gerek evdeki malzemeleri değerlendirmek gerekse de stilimize uygun parçalar yaratmak için başvurduğumuz bu yöntem hem el becerilerinin gelişmesine katkı sağlıyor hem de yaratıcı yanımızı ortaya çıkarıyor.

Pek çok aksesuar ve takı çeşidini artık kendimiz yapıyor ve bunlara alışveriş bütçesi ayırmıyoruz bile. Son günlerde yayılan bir başka kendin yap projesi ise eski t-shirtlerden bandana yapmak. Yaz aylarında sokaklarda ve sahillerde oldukça kullanışlı olan ve havalı duran renkli saç bantları ve bandanalarla tarzınıza kişisel bir dokunuş katabilirsiniz. 

İŞTE 5 ADIMDA BANDANA YAPMA YÖNTEMLERİ ;
1. Bandana ve saç bandı yapmak için öncelikle evdeki eski penyelerinizi gözden geçirmelisiniz. Gözden çıkardığınız penyelerinizi önünüze sererek içlerinden rengi en hoş olanları bandana yapmak için kullanmaya karar verebilirsiniz. Eski penye seçiminizi yaptıktan sonra iyi kesen bir adet makas ve penyenizin renginde iplik ve iğne ile bandana yapımına başlayabilirsiniz.

2. Öncelikle eski penyenizi bir masa üstüne sererek penyenin alt kısmını bir kaç şerit olacak şekilde kesmelisiniz. Elde ettiğiniz kumaş parçalarının kenarlarını temizleyerek daha düzgün görünmesini sağlayabilirsiniz.

3. Elde ettiğiniz kumaş parçalarını 5 veya 6 adet olacak şekilde bir araya getirerek bir bant yardımıyla bir yere sabitlemelisiniz. Böylece şeritleri daha rahat şekilde örerek şekil verebilirsiniz.

4. Bir araya getirdiğiniz şeritleri saç örgüsü gibi üçlü örgü yönteminden yararlanarak sırayla örmeye başlayın. Örgüyü bitirdiğinizde uçtaki parçaları birleştirerek bandananızı yuvarlak bir hale getirin.

5. Düğümleyerek bir araya getirdiğiniz bandananızın ucunda kalan parçaları makasla temizleyerek bandananızın daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Artık bandananız hazır. Bandananızı saçınıza takıp saçlarınızı tarayarak dışarı çıkmaya hazırsınız.

İki parça eşarp kumaşı birbirinin içerisinden çapraz geçirip arkadan sıkıca bağlayarak ve sonra düğüm yerlerini keserek de daha kalın bir bandana elde etmeniz mümkün. Klasik bandana şekli gibi bandananızı önden bağlayarak oldukça havalı bir model oluşturabilirsiniz. Özellikle renkli kumaşlardan yapacağınız bandanalar daha çarpıcı görünmenizi sağlar.

Yorumlar | 0
üye profil