'Beynimi sildirdim' diyen Ebru Polat'a bilim dünyasından yanıt

'Beynimi sildirdim' diyen Ebru Polat'a bilim dünyasından yanıt
Yayınlanma Tarihi: 20.04.2016 16:01 | Değiştirme Tarihi: 20.04.2016 16:01

Şarkıcı Ebru Polat'ın 'Beynimi sildirdim' açıklamasına bilim dünyasından yanıt geldi. Psikofarmakoloji Kongresi açılışında kendisine bu konuyla ilgili soru sorulan Prof. Dr. Mesut Çetin “Beyin silinmesi diye bir tedavi yöntemi yoktur” dedi

Ünlü şarkıcı Ebru Polat 'Beynimi sildirdim' açıklaması ile tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Ebru Polat'ın bu açıklamalarına bilim dünyasından yanıt geldi: Beyin silinmesi diye bir tedavi yöntemi yoktur.

Psikofarmakoloji Derneği’nin “Beyin Aklımızda” sloganı ile düzenlediği 8. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi & 4. Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu’nun açılışı Antalya’da yapıldı. 

"Beyin sildirme diye tedavi yöntemi yok"

Kongredeki bilimsel paneller ve konferanslar esnasında “Beyin silinmesi diye bir tedavi yöntemi var mıdır?” sorusuna Prof. Dr. Mesut Çetin “Beyin silinmesi diye bir tedavi yöntemi yoktur. Orada bahsedilen TMU dediğimiz veya TMS (Trans Manyetik Stimülasyon) denen tedavi şekli bizim de uyguladığımız bir tedavi şeklidir.

Özellikle EKT gibi tedavilerle unutkanlık gibi hafıza bozukluklarına neden olabilmektedir o tedavi şekilleri. TMS ve TMU dediğimiz tedavi yönteminde aksine hafıza bozuklukları olmamaktadır, o yüzden bizim özellikle tercih ettiğimiz bir tedavi yöntemidir. Kongremizde bu konu detaylı olarak tartışılacak, workshop ve videolarla izleyicilere aktarılacaktır” açıklamasında bulundu.