Zika virüsü onaylandı: Binlerce hasta var!

Yayınlanma Tarihi: 24.05.2016 12:45 | Değiştirme Tarihi: 24.05.2016 13:26

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıkladığına göre, ilk Afrika salgınında Cape Verde’de 200 Zika virüsü vakası onaylandı ve daha binlerce hastadan şüphe ediliyor.

Afrika’nın Batı sahilindeki Senegal’de, şimdiden 170 enfeksiyon kapmış hamile kadından 3’ünün bebeğinde mikrosefali (küçük kafalılık) hastalığı tespit edilmiş durumda.
WHO’dan bir konuşmacının açıklamalarına göre, 7500’den fazla kişinin hastalığın Asya türüne sahip olduğundan şüphe ediliyor, lakin bu teşhisler halâ onay almayı bekliyor. 
Zika virüsünün halihazırda bir Afrika türü var ama bu türün Asya türü için bağışıklık sağlayamayacağından korkuluyor. 

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

WHO’nun Afrika bölgesel yöneticisi Dr. Matshidiso Moeti “Elimizdeki bulgular endişe yaratıyor çünkü salgının Güney Amerika’dan Afrika’nın eşiğine dayandığını kanıtlıyor. Bu bilgi, Afrika ülkelerinin risk seviyesini tekrar değerlendirmelerine ve daha iyi hazırlanmalarına yardım edecek”
WHO bir ifadesinde bunun “Zika virüsünün, Afrika’da tespit edilen sinirsel hastalıklara ve mikrosefaliye bağlı salgınlarla ilk defa bağlantılı olduğunu” onayladı.
Örgüt, bölgedeki ülkelerin özellikle hamile kadınlarda hastalıkla ilgili farkındalığı artırmasını söylerken, sinek ısırıklarından ve cinsel yolla hastalık kapmaktan korunmayı teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı
Ek olarak, ülkelerin Zika transferi, mikrosefali ve Guillain-Barré sendromu için güvenliklerini artırması gerektiği belirtiliyor. 

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

University of East Anglia’dan Sağlık Koruma Uzmanı Prof. Paul Hunter, The Independent’a hastalığın “neredeyse kesinlikle” kıta Afrika’sına yayılacağını ve bunun büyük bir felakete neden olacağını söyledi. 
"Bir kere Afrika’da ayak basacak yer bulunca, oldukça hızlı yayılması muhtemel. Büyük ihtimalle Güney Amerika’dan daha büyük bir felaket olacak. WHO’nun bunu ciddiye aldığına oldukça eminim” diyor Hunter.
Nijer ve Çad gibi kurak yerlerde yaşayan insanlar için az bir risk olsa da, Prof. Hunter, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Tanzanya, Kenya, Zimbabwe ve Güney Afrika gibi sinek nüfusunun çok olduğu, yağışlı iklime sahip ülkelerin vatandaşlarının hepsinin etkilenebileceğini söylüyor. 

 

Hunter’ın belirttiğine göre, Zika’nın Afrika türü mikrosefaliye sebep olabilir fakat insanlar genelde çocuk yaşta hastalığı kaptığı için, kadınlar hamile oldukları sırada virüse karşı korunmuş oluyorlar. 
Ek olarak, Afrika türünün Asya türüne karşı bir miktar bağışıklık sağlayabileceği veya işleri daha da kötüye götürebileceği söyleniyor. Örneğin, deng hummasının bir türüne yakalanmak, diğer türlere karşı 10-15 yıl bağışıklık kazanmanızı sağlıyor. Lakin, bu dönemden sonra hasta olanlar daha ağır bir rahatsızlık çekiyor.

 

WHO, Çarşamba günü virüsün Avrupa’ya gelebileceği konusunda uyarı yaptı. 
Avrupa Bölgesel Yöneticisi Zsuzsanna Jakab “Zika virüsünün Avrupa’da yayılma riski var ve bu risk ülkeden ülkeye değişiyor. Yüksek riske sahip ülkelerin tüm güçlerini kullanarak büyük bir Zika salgınını engellemelerini duyuruyoruz.” diyor.

Avrupa’da, Aedes sineğinin en çok bulunduğu Madeira adası ve Black Seam’in Kuzey Doğu sahillerinin en tehlikeli yerler olduğu belirtiliyor