Zayıflamada Yapılan Hatalar

Zayıflamada Yapılan Hatalar
Yayınlanma Tarihi: 29.01.2019 09:27 | Değiştirme Tarihi: 29.01.2019 09:27

Zayıflayarak fit bir vücuda ulaşmak isterken, sağlığımızı bozabiliriz. Zayıflarken sağlığı bozmamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

GÜN İÇİNDE SU İÇMEMEK

Günün akışına kendinizi kaptırıp su içmeyi ihmal etmek zayıflama sürecinde yapılan en büyük hatalardandır. Günde en az 2 lt su tüketmelisiniz. Böylece metabolizmanın düzenini korumuş olursunuz. Yanınızda 2 litrelik su şişesi olsun. Bu şişeyi her gün en az bir defa bitirin. Bu susuz kalmamak için yeterli bir önlem olacaktır.

HIZLI YEMEYİN

Hızlı yemek yemek, kilo almanıza yol açar. Hızlı yemek yerken doyma hissi ortadan kalktığı için normalden daha fazla yemek yenir. Bu nedenle yemeği yavaş yavaş, sindire sindire yemek gerekir.

DÜZENSİZ DİYETLER

Diyet yaparken düzensiz olursanız, yaptığınız diyet bir işe yaramayacaktır. Sabırlı olun ve hedefe ulaşana kadar beslenmenizi bozmayın.

GECE YEMEKLERİ

Zayıflama sürecinde en dikkatli olunması gereken konulardan biri de diyet yapanların gece yemek yememesidir. Gece vakti metabolizma yavaşlar ve yenen gıdalar zayıflama sürecini olumsuz etkiler. Bu nedenle akşam 19.00-20.00 sonrası yemeyi kesmek gerekiyor.

GERÇEKTEN AÇ MISINIZ?

Açlık, fizyolojik ve psikolojik olmak üzere iki çeşittir. Fizyolojik açlığınızı yeteri kadar yemek yiyerek bastırabilirsiniz. Ama psikolojik açlık hissiniz varsa bu durumda sabırlı olmalı ve yemek yemeden bu süreci geçiştirmelisiniz.

SAĞLIKSIZ BESLENME

Zayıflama döneminde abur cuburlardan uzak durmalı ve protein, karbonhidrat, yağ gibi besinlerden maksimum oranda faydalanmalısınız.

BUNLARA DİKKAT

Sağlıklı şekilde zayıflama için aklınızda bulunması gereken diğer hususlar:

·Diyet yaparken egzersiz de yapmalısınız. Bu vücudunuz için daha sağlıklı olacaktır.

·Diyette tamamen yemek yememek doğru değildir. Bu sağlıksız bir uygulamadır.

·Öğün atlamadan, az yemeden diyet yapmalısınız. Düzensiz beslenme sağlığınızı bozabilir.

·Tatlı seçimi yaparken daha çok sütlü tatlıları tercih edin.

·Gün boyunca evde tıkılıp kalmak yerine enerjik ve hareketli bir yaşam temposuna çıkmaya çalışın.

Uzmanlar: "Sağlık için hobi edinin"

Beyin sağlığını korumak için genel sağlığa dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, düzenli egzersiz yapmayı, yoğun gerilimden uzak durmayı, hobiler edinmeyi, okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi tavsiye ediyor.

Anne babalar dikkat! Çocuğunuz böyle uyuyorsa...

Çocukların yaşantısının en önemli kısmı uykuda geçiyor. Yeni doğan döneminde 24 saatlik günün neredeyse 18 saati uykuda geçiyor. Bu edenle ebeveynlerin bu dönemi uyku bozuklukları ve özellikle uyku apnesi bakımından yakından takip etmeleri gerekiyor.

Bugün farklı bir yol seçin... bakın ne olacak!

Her gün yaptığınız rutin işlerde değişiklik yapın. Markete giderken kullandığınız yolu zaman zaman değiştirin farklı yollardan gidin. Beyninizi şaşırtın, böylece beyin hücrelerinizi aktive edin. İşte beyin sağlığınızı koruyacak diğer pratik öneriler...

Dikkat! Bu yiyecekler erken yaşlanmayı hızlandırıyor...

Cildimiz, vücudumuzdaki işleyişten haber veren bir ayna görevi görüyor. Stres, hava kirliliği ve hastalıklar cildimizde erken yaşlanma belirtilerine sebep olan etkenlerden en önemlileri. Bir diğer yaşlandırıcı unsur ise yediklerimiz! İşte cildimizde yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler...