Zamanı nasıl verimli kullanırım ?

Zamanı nasıl verimli kullanırım ?
Yayınlanma Tarihi: 27.09.2016 11:30 | Değiştirme Tarihi: 27.09.2016 11:30

Unutmayın zamanı boşa geçirmek ömrümüzü boşa geçirmek demektir.Hepimiz biliyoruz ki kısıtlı bir ömrümüz var ve giden zaman geri gelmiyor.

Zamanı nasıl verimli kullanırım ?

Hepimiz biliyoruz ki kısıtlı bir ömrümüz var ve giden zaman geri gelmiyor.  Bu nedenle zaman öldürmek yerine bu zamanı nasıl verimli hale getiririz diye önceliklerimiz olması gerekiyor.Unutmayın zamanı boşa geçirmek ömrümüzü boşa geçirmek demektir. Gelin hep beraber zamanı nasıl verimli hale getiririz göz atalım.

Zamanı verimli kullanma yolları

Öncelikle sağlığınıza çok dikkat etmeniz lazım. Fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıklar zamanınızın neredeyse tümünü alabilir sizden. Beslenme düzeninize dikkat etmeli, sağlığa faydalı besinler tüketmeli ve uykunuzu düzene sokmalısınız.

Günlük, haftalık hatta aylık planlar yapın ve mümkünse bunları bir kağıda yazın. Listenizdeki yapılanların üzerini çizin bu size kendinizi daha güçlü hissettirecek ve hedefleriniz için çaba harcamanızı sağlayacak.

Kendi planlarınızı kendiniz yapın başkalarının tavsiyeleriyle vakit kaybetmeyin. Unutmayın önceliklerinizi sizden daha iyi bilen kimse olamaz.

Önceliklerinizi belirleyin ve size en faydalı olan işerinizi öne alın. Az fayda fazla zaman harcayan işleri ikinci plana alın.

Kendinize karşı ön yargılı davranmayın ve hedeflerinizi hiç bir zaman gözünüzde büyütmeyin. Sadece biraz zamana yayın, hedeflerinizi bölüştürerek adım adım ilerleyerek gerçeklertirin.

Aynı anda birden fazla işte başarılı olamazsınız. Bu nedenle bir şeye odaklanın önce onu başarın sonra ikinci hedefinize geçin.

Hiç bir işinizi yarına bırakmayın veya ertelemeyin. Sonrasında bu işler size birikerek geri döner. Kendinize güvenmeniz güzel bisey ama işlerinizi son güne bırakmak sizi olumsuz etkileyebilir. Her zaman temkinli davranmalı,hatta imkanınız varsa yarın işini bugünden halletmelisiniz.

Uykuya fazla zaman ayırmayın günlük ihtiyacınız olduğu kadar uyuyun. Tenbellik yapmayın hedeflerinizin peşinden gidin.

Zamanınızı boşa harcayan, size bir fayda sağlamayan kişi veya işleri hayatınızdan uzak tutun.