Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır

Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır
Yayınlanma Tarihi: 28.01.2019 10:10 | Değiştirme Tarihi: 28.01.2019 10:10

Yüz şeklini bilmek ve yüz şekline göre makyaj yapmak, ideal görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

YÜZ ŞEKLİ KARE OLANLAR

Kare yüz şekline sahip kişiler makyajları koyu tonlarda yapmalıdır. Yüzün yuvarlak görünmesini sağlamak için elmacık kemiklerinin üst bölgesine allık uygulaması yapılabilir. Burun ve alın bölgesine uygulama yapılırken iki farklı tonda fondöten karıştırılarak kullanılabilir. Böylece daha canlı ve ideal bir görünüm elde edilecektir.

YÜZ ŞEKLİ OVAL OLANLAR

Oval yüzlü kişiler makyaj yaparken doğal görünümlü fondötenleri tercih etmeliler. Dudakların ve gözlerin ön planda olduğu makyajlar tercih edilmeli, gözleri vurgulamak gerekirse doğal gölgeli makyaj yapılmalıdır.

YÜZ ŞEKLİ KALP ŞEKİLLİ OLANLAR

Çene ve alın bölgesine dikkat ederek kalp şekilli yüze sahip kişiler ideal makyaj yapabilirler. Yanak bölgesi için açık renkli fondötenler tercih edecek kalp şekilli kişiler, çene bölgesine doğal tonlarda fondöten kullanmalıdır. Göz çevresi için de koyu renkli makyajdan kaçınmak gerekir.

YÜZ ŞEKLİ UZUN OLANLAR

Mutlaka kontur uygulaması yapması gereken uzun yüzlü kişiler, alın ve çene bölgesinde koyu renk fondöten kullanırken yüzün diğer bölgelerinde ise açık tonda fondötenler kullanmalıdır.

BUNLARA DİKKAT

İdeal makyajı yapabilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Uzun şekilli yüzlerdeaçılı bir etkiden korunmak için allığı elmacık kemiği boyunca uygulamamak gerekir. Yuvarlak yüzlü kişilerde allık kulaklara doğru yayarak uygulanmalıdır. Oval yüzlerde ise makyaj orantılıolmalıdır ve tek bir noktaya odaklanmamalıdır.

Mükemmeli yakalamak için deneme yanılmalar yapabilirsiniz. Yüz şekliniz belki de bilindik yüz şekillerinden değildir. O yüzden denemeler yapmayı ihmal etmeyin.