Yolculuk Sırasında Kitap Olurken Neden Mideniz Bulanır

Yolculuk Sırasında Kitap Olurken Neden Mideniz Bulanır
Yayınlanma Tarihi: 25.01.2019 10:42 | Değiştirme Tarihi: 25.01.2019 10:42

Uçakta, otobüste, otomobilde ve hareket halindeyken midenin neden bulandığının altına çok çeşitli sebepler yatıyor olabilir.

BEYNİN KAFASI KARIŞIYOR

Beyin, talamus kısmında hareketlerimiz hakkında karar veriyor. Bu kısım bir oturduğumuz için sabit olduğumuzu söylüyor. Ancak bir yandan harekete devam ettiğimiz için beynin kafası karışıyor.

ARABALAR YENİ TEKNOLOJİLER

Arabalar insanlık tarihi göz önüne alındığında henüz yeni bir teknolojidir. İnsan kimyası bu noktada bu teknolojiye alışmak için zorlanabiliyor.

SİNYALLER ÇAKIŞIYOR

İnsan ufuk çizgisini göremediği durumlarda kitaba bakıp yoğunlaşmışsa bu durumda beynin hissettikleri ile gözün gördükleri çakışıyor. Bu da baş dönmesini beraberinde getiriyor.

BEYİN EMİR VERİYOR

Beynin zehirlenme yaşanandurumlarda mideye "kus ve kurtul" emri vererek bünyeyi korumaya alıyor. Göz ve beyin arası yaşanan uyumsuzluklarda da beyinkendisini kurtarmak için mideye "kus ve kurtul" emir veriyor. Bu da mide bulanmasına yol açıyor.

Uzmanlar: "Sağlık için hobi edinin"

Beyin sağlığını korumak için genel sağlığa dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, düzenli egzersiz yapmayı, yoğun gerilimden uzak durmayı, hobiler edinmeyi, okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi tavsiye ediyor.

Anne babalar dikkat! Çocuğunuz böyle uyuyorsa...

Çocukların yaşantısının en önemli kısmı uykuda geçiyor. Yeni doğan döneminde 24 saatlik günün neredeyse 18 saati uykuda geçiyor. Bu edenle ebeveynlerin bu dönemi uyku bozuklukları ve özellikle uyku apnesi bakımından yakından takip etmeleri gerekiyor.

Bugün farklı bir yol seçin... bakın ne olacak!

Her gün yaptığınız rutin işlerde değişiklik yapın. Markete giderken kullandığınız yolu zaman zaman değiştirin farklı yollardan gidin. Beyninizi şaşırtın, böylece beyin hücrelerinizi aktive edin. İşte beyin sağlığınızı koruyacak diğer pratik öneriler...

Dikkat! Bu yiyecekler erken yaşlanmayı hızlandırıyor...

Cildimiz, vücudumuzdaki işleyişten haber veren bir ayna görevi görüyor. Stres, hava kirliliği ve hastalıklar cildimizde erken yaşlanma belirtilerine sebep olan etkenlerden en önemlileri. Bir diğer yaşlandırıcı unsur ise yediklerimiz! İşte cildimizde yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler...