Yiyecekler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Yiyecekler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?
Yayınlanma Tarihi: 24.01.2019 16:47 | Değiştirme Tarihi: 24.01.2019 16:47

Yiyecekleri buzdolabında doğru şekilde muhafaza ederek hastalıklardan ve olumsuz etkilerden korunabiliriz.

ET, BALIK VE TAVUKLAR

Kırmızı etler ve beyaz etler eğer kısa süre içinde tüketilecek ise buzdolabının üst rafları bu gıdalar için uygundur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bakteri geçişlerini engellemek için pişmiş ve çiğ etlerin birbirinden ayrı tutulmasıdır.

SEBZE MEYVELER

Sebze ve meyveler kısa sürede tüketilecek ise naylon poşetlere küçük delikler açılarak dolapta saklanabilirler.Eğer meyve sebzeler buzdolabında uzun süre saklanacaksa bu durumda onları kese kağıdı içinde ya da bez torba içinde muhafaza etmek doğru olacaktır.

DOĞRU MUHAFAZA YÖNTEMLERİ

Sütler kendi şişelerinde muhafaza edilmelidir. Yumurtalar alındıkları kaplarda saklanmalıdır. Yumurtanın dolaba açık şekilde konulması bakteri bulaşmasına neden olabilir.

BUZDOLABI HİYERARŞİSİ

Buzdolabı rafları belirli bir sıralamaya göre doldurulmalıdır. En alt rafta sebze ve meyvelerin yer alacağı buzdolabında, meyve sebzelerin bir üst bölümünde pişirilmiş yemekler yer alır.Pişirilmiş yemeklerin üst rafında ise peynir, yoğurt ve süt gibi besinler bulunur. Böylece sağlıklı ve işlevsel bir dolap hiyerarşisi oluşturulmuş olur.

PİŞMİŞ YEMEKLER

Pişmiş yemekler, ertesi gün tüketmek kaydıyla buzdolabında saklanabilir. Pişmiş yemekler buzdolabına sıcakken konulması doğru değildir. Isıtırken de tüketilecek miktarda yemek ısıtılmalıdır.

Bilimin son buluşu: Kokuyla tedavi... Yakında koklayarak iyileşeceğiz!

Gelecekte doktorunuz rahatsızlıklarınız için reçetenize koku isimleri yazarsa şaşırmayın! Çünkü bilim dünyası, tarih öncesinden bu yana kullanılan kokularla ilgili önemli buluşlara imza attı. Derimiz başta olmak üzere birçok organımızın burnumuz gibi koku aldığı keşfedildi.

Hafta sonunu nasıl kilo almadan geçiririz?

Hafta sonu  tembellik yapmaya veya zengin bir Pazar kahvaltısına “Hayır” demek kolay değil. Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, “Yoğun bir haftanın ardından küçük bir kaçamağın elbette zararı yok; ancak hafta sonu kendinizi şımartma meselesini abartmadan önce iki kez düşünün” diyor.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.