Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yıkandığınız suyun sıcaklığına dikkat edin!

Yıkandığınız suyun sıcaklığına dikkat edin!

Sağlığımız için sıcak suyla mı yoksa soğuk suyla mı yıkanmak daha iyi?

12.01.2016 14:41

Hepimize yıkanırken aniden ısının değiştiği ve duştan bir anda buz gibi suyun aktığı zamanlar olmuştur. Bu soğuk su dalgasının yarattığı şok etkisi ilk aşamada rahatsız edici gelebilir ama araştırmalara göre sıcak suyla yıkandıktan sonra kısa bir süreliğine vücutta soğuk su ile bu etkiyi yaratmanın oldukça faydası var.

Peki, hangisi daha sağlıklı? Sıcak suyla mı, yoksa soğuk suyla mı yıkanmak? Soğuk su derken buz gibi akan suyu değil, hafif ılık suyu kastediyoruz elbette. Her insanın vücut sıcaklığına göre rahat yıkandığı bir su derecesi var, bu kimilerine göre sıcak, kimilerine göre ılık, kimilerine göre soğuğa yakın ılık olabiliyor. 

Sıcak suyla yıkanmanın faydaları

Kasları gevşetir. Sıcak su kasların gevşek ve esnek olmasını sağlar, sizi rahatlatır.

Sıcak suyla yıkanmak uykusuzluğa iyi gelir. Yatmadan önce duş almak uykuya daha kolay dalmanızı sağlar.

Tansiyonu düşürür. Bunun yanı sıra diyabet hastalarının kandaki şeker seviyesini düzelttiği de bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Migreni olanlara iyi gelir, baş ağrısını azaltmada etkilidir.

Terlemeyi azaltır.

Sıcak suyla yıkanmak daha fazla temizlik ve hijyen demektir. Yüksek ısıda bakteriler daha kolay ölür bu sebeple sıcak suyla yıkanmak gözenekleri açar ve cildi temizler.

Doğal burun açıcıdır. Sıcak su solunum yollarınızın açılmasını sağlar.

Soğuk suyla yıkanmanın faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığını önler.

Uyanık kalmaya yardımcı olur. Güne soğuk duşla daha hızlı başlar ve daha çabuk uyanırsınız.

Soğuk suyla yıkanmak metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanı sıra erkeklerde testosteron hormonunun daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Zihninizi boşaltmaya yardımcı olur. Soğuk duş endorfin salgılatır ve depresyonu azaltır.

Cildi dirileştirir.

Saç dökülmesini önler.

Şok duş faydalı mı?

Sıcak suyla yıkanmanın ardından çok soğuk veya biraz ılık suyla yapılan kısma şok duş deniyor. Bu yöntemi uygulayan birçok insan var. Şok duş adından da anlaşıldığı üzere ani ısı değişiminden dolayı vücutta şok etkisi yaratıyor. Şok duş selülitlerin azalmasına, kan dolaşımının ve kalp ritminin düzenlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor. Günün sonunda ayaklara tutulan soğuk su ayakların dinlenmesine, vücudun rahatlamasına faydalı.

Yorumlar | 0
üye profil