Yaygınlaşan Lenfoma hastalığına dikkat

Yaygınlaşan Lenfoma hastalığına dikkat
Yayınlanma Tarihi: 21.09.2016 16:20 | Değiştirme Tarihi: 21.09.2016 16:20

Kan hücrelerini ve bağışıklık sistemini etkileyen bir kanser türü Lenfomay'a dikkat.Uzmanlar bu hastalığın gittikçe yaygınlaştığını söylüyor.

Lenfoma nedir?
Lenfoma diğer adıyla lenf kanseri bağışıklık sisteminin parçalarından biri olan lenfatik sitemde görülen, özellikle bir tür beyaz kan hücresi olan “lenfositler”i etkileyen bir kanser türüdür. Lenfoma hücre yenileme döngüsünün  bozulması neticesinde oluşur.

Lenfoma hastalığının belirtileri
Lenfomanın belirtilerinden birisi boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişmesidir. Bu şişmeler ağrılı olmaz. Lenf bezlerinin fazla şişmesi damarlarda baskı yaratır ve kan dolaşımında sorunlar yaşatır. Bu durum şişmenin kol veya bacaklara yayılmasına neden olabilir.

Vücut sıcaklığında ani değişmeler, dinlenmekle bile geçmeyen yorgunluk hissi, kaşıntı, öksürük, baş ağrısı,ateş ve kilo kaybı gibi belirtileri mevcuttur.

Boyun,koltukaltı ve kasıkta olan şişkinlikler bir hafta içerisinde geçmezse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu şişlikler lenfomayla alakalı olmasa bile bi kontrol ettirmekte fayda var.

Lenfoma tedavisi
Lenfoma hastalığı tedavi yöntemleri, kemoterapi, radyoterapi, kök hücre nakli ve immünoterapidir. Lenfoma hastalığının her kişide farklı belirtileri olması ve hangi aşama da olduğu tedavi sürecinin belirlenmesinde önemli rol oynar.