Yatak Odası Dekorasyonunda Renkler ve İşlevleri

Yatak Odası Dekorasyonunda Renkler ve İşlevleri
Yayınlanma Tarihi: 17.01.2019 16:41 | Değiştirme Tarihi: 17.01.2019 16:41

Yatak odasının istenen atmosfer ve istenen tasarımda olması için kullanılan renklerin doğru seçilmesi gerekir. Hayatın her noktasında olduğu gibi yatak odası seçimlerinde renklerin işlevlerine dikkat ederek ideal ortam oluşturulabilir.

1. YEŞİL

Her tonuyla doğayı çağrıştıran yeşil; uyum, tazelik, sakinlik, iyimserlik ve mutluluk gibi kavramları simgeler. İç açıcı ferah bir aurası olan yeşil, doğal bir ortam oluşturmayı amaçlayanlar için ideal renktir.

2. SİYAH

Yatak odasında zarafet, sadelik, yalınlık ve güç konseptli bir dekorasyon isteyen bireyler siyah rengi tercih edebilirler. Her ne kadar siyah renk olumsuz çağrışımlar yapsa da uyumlu dekorasyon ile ideal bir yatak odası oluşturulacaktır.

3. PEMBE

Genelde genç kızların yatak odalarında tercih edilen pembe, huzur, tatlılık, aşk, sevgi ve barış gibi kavramları simgelemektedir. Pembe renk, şaşalı ve gösterişli tasarımlar da sıkça tercih edilir.

4. KAHVERENGİ

Toprak tonları ile dingin bir görünüm sunan kahverengi, dayanıklılığı ve konforu temsil eder. Ahşap malzemelerin tercih ettiği yatak odalarında genellikle kahverengi tonlar kullanılır.

5. MENEKŞE

Melankoli, gizem ve romantizmi simgeleyen menekşe rengi, gösterişi ve lüksü sevenler için ideal renktir.

6. KIRMIZI

Aşk ve sevginin rengi olan kırmızı öfke ve hırs kavramlarını da yansıtır. Bu nedenle kırmızı yatak odalarında kombinasyonu uyumlu yapmak gerekmektedir. Siyah ile birlikte kullanıldığında olumsuz bir aura ortaya çıkacaktır.

7. GRİ

Gri tonlar, depresyon, yalnızlık ve negatif duyguları tarif ettiği düşünülse de modern bir görünüm için gri tonlar idealdir. Modern bir tasarım düşünen kişiler rahatlıkla gri tonu kullanabilirler.

8. MAVİ

Deniz ve gökyüzünün rengi olan mavi, doğallığın, sadeliğin, huzurun ve barışın rengidir. Kullanıldığı dekorasyona tazelik, sakinlik ve canlılık kazandırır. mavi dengeli olmak kaydıyla birçok renkle de ikili şekilde tercih edilebilir.

9. TURUNCU

Sıcaklığı ve canlılığı temsil eden turuncu, güven ve sadakat duygularını da temsil etmektedir. Yatak odasına sıcak bir hava katmak isteyenler turuncu rengi tercih edebilirler.

10. SARI

Heyecan, sevinç ve canlılığı çağrıştıran sarı, antrasit, siyah ve beyaz gibi renklerle ikili olarak tercih edilebilir.

11. BEYAZ

Mekanları geniş göstermek için işlevsel bir renk olan beyaz; temizliği, saflığı ve huzuru temsil etmektedir. Uyumlu olmak koşuluyla hemen hemen her renk ile ikili şekilde kullanılabilir.

Sakin, huzurlu, enerjik, agresif ya da romantik istenen tarzda konseptler uygun renk seçimi ile gerçekleştirilebilir.

Uzmanlar: "Sağlık için hobi edinin"

Beyin sağlığını korumak için genel sağlığa dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, düzenli egzersiz yapmayı, yoğun gerilimden uzak durmayı, hobiler edinmeyi, okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi tavsiye ediyor.

Anne babalar dikkat! Çocuğunuz böyle uyuyorsa...

Çocukların yaşantısının en önemli kısmı uykuda geçiyor. Yeni doğan döneminde 24 saatlik günün neredeyse 18 saati uykuda geçiyor. Bu edenle ebeveynlerin bu dönemi uyku bozuklukları ve özellikle uyku apnesi bakımından yakından takip etmeleri gerekiyor.

Bugün farklı bir yol seçin... bakın ne olacak!

Her gün yaptığınız rutin işlerde değişiklik yapın. Markete giderken kullandığınız yolu zaman zaman değiştirin farklı yollardan gidin. Beyninizi şaşırtın, böylece beyin hücrelerinizi aktive edin. İşte beyin sağlığınızı koruyacak diğer pratik öneriler...

Dikkat! Bu yiyecekler erken yaşlanmayı hızlandırıyor...

Cildimiz, vücudumuzdaki işleyişten haber veren bir ayna görevi görüyor. Stres, hava kirliliği ve hastalıklar cildimizde erken yaşlanma belirtilerine sebep olan etkenlerden en önemlileri. Bir diğer yaşlandırıcı unsur ise yediklerimiz! İşte cildimizde yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler...