Yatak Odası Dekorasyonunda Renkler ve İşlevleri

Yatak Odası Dekorasyonunda Renkler ve İşlevleri
Yayınlanma Tarihi: 17.01.2019 16:41 | Değiştirme Tarihi: 17.01.2019 16:41

Yatak odasının istenen atmosfer ve istenen tasarımda olması için kullanılan renklerin doğru seçilmesi gerekir. Hayatın her noktasında olduğu gibi yatak odası seçimlerinde renklerin işlevlerine dikkat ederek ideal ortam oluşturulabilir.

1. YEŞİL
Her tonuyla doğayı çağrıştıran yeşil; uyum, tazelik, sakinlik, iyimserlik ve mutluluk gibi kavramları simgeler. İç açıcı ferah bir aurası olan yeşil, doğal bir ortam oluşturmayı amaçlayanlar için ideal renktir.

2. SİYAH
Yatak odasında zarafet, sadelik, yalınlık ve güç konseptli bir dekorasyon isteyen bireyler siyah rengi tercih edebilirler. Her ne kadar siyah renk olumsuz çağrışımlar yapsa da uyumlu dekorasyon ile ideal bir yatak odası oluşturulacaktır.

3. PEMBE
Genelde genç kızların yatak odalarında tercih edilen pembe, huzur, tatlılık, aşk, sevgi ve barış gibi kavramları simgelemektedir. Pembe renk, şaşalı ve gösterişli tasarımlar da sıkça tercih edilir.

4. KAHVERENGİ
Toprak tonları ile dingin bir görünüm sunan kahverengi, dayanıklılığı ve konforu temsil eder. Ahşap malzemelerin tercih ettiği yatak odalarında genellikle kahverengi tonlar kullanılır.

5. MENEKŞE
Melankoli, gizem ve romantizmi simgeleyen menekşe rengi, gösterişi ve lüksü sevenler için ideal renktir.

6. KIRMIZI
Aşk ve sevginin rengi olan kırmızı öfke ve hırs kavramlarını da yansıtır. Bu nedenle kırmızı yatak odalarında kombinasyonu uyumlu yapmak gerekmektedir. Siyah ile birlikte kullanıldığında olumsuz bir aura ortaya çıkacaktır.

7. GRİ
Gri tonlar, depresyon, yalnızlık ve negatif duyguları tarif ettiği düşünülse de modern bir görünüm için gri tonlar idealdir. Modern bir tasarım düşünen kişiler rahatlıkla gri tonu kullanabilirler.

8. MAVİ
Deniz ve gökyüzünün rengi olan mavi, doğallığın, sadeliğin, huzurun ve barışın rengidir. Kullanıldığı dekorasyona tazelik, sakinlik ve canlılık kazandırır. mavi dengeli olmak kaydıyla birçok renkle de ikili şekilde tercih edilebilir.

9. TURUNCU
Sıcaklığı ve canlılığı temsil eden turuncu, güven ve sadakat duygularını da temsil etmektedir. Yatak odasına sıcak bir hava katmak isteyenler turuncu rengi tercih edebilirler.

10. SARI
Heyecan, sevinç ve canlılığı çağrıştıran sarı, antrasit, siyah ve beyaz gibi renklerle ikili olarak tercih edilebilir.

11. BEYAZ
Mekanları geniş göstermek için işlevsel bir renk olan beyaz; temizliği, saflığı ve huzuru temsil etmektedir. Uyumlu olmak koşuluyla hemen hemen her renk ile ikili şekilde kullanılabilir.

Sakin, huzurlu, enerjik, agresif ya da romantik istenen tarzda konseptler uygun renk seçimi ile gerçekleştirilebilir.