Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yaşlılarda beslenme nasıl olmalı?

Yaşlılarda beslenme nasıl olmalı?

Yaşlılık döneminde bağışıklık sisteminin bir çok sağlık problemine karşı güçlü tutulması çok önemlidir. Yaşlılıkta yeterli ve dengeli beslenme bir çok hastalığa karşı vücudun direnmesini sağlar.

27.09.2016 14:41

Yaşlılarda beslenme nasıl olmalı?
Yaşlılıkla beraber insan vücudunda pekçok belirti ortaya çıkar. Yaşlılarda tat alma duyusu azalır, tükürük salgısı azalır, besinleri yutma güçleşir, mide fonksiyonları azalır, metabolizma hızı yavaşlar ve beğışıklık sistemi zayıflar. Yaşlılık döneminde bağışıklık sisteminin bir çok sağlık problemine karşı güçlü tutulması çok önemlidir. Yaşlılıkta yeterli ve dengeli beslenme bir çok hastalığa karşı vücudun direnmesini sağlar.

Sağlıklı beslenme için; süt grubu, tahıl grubu, et grubu, sebze ve meyve grubu besinler sürekli tüketilmelidir. Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar tüketilmelidir. Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Kırmızı et, tavuk, balık gibi besinler haftada en az 3 defa tüketilmelidir.

Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Aşırı kahve ve çay tüketimi azaltılmalıdır. Bunlar yerine taze sıkılmış meyve suları veya ayran tercih edilmelidir.

Vücut için gerekli karbonhidrat, yağlar, protein,su, vitamin ve mineraller eksik edilmemeli. Yaşlılarda ideal kilo kontrol altına alınmalı. Gün içerisinde azar azar fakat sık sık yemek yenmeli.

Yorumlar | 0
üye profil