Varis ağrılarını geçirmenin yolları

Varis ağrılarını geçirmenin yolları
Yayınlanma Tarihi: 08.09.2016 16:34 | Değiştirme Tarihi: 08.09.2016 16:37

Varis nedeniyle bacaklarda şişme görülür ve sonucunda ağrılar meydana gelir. Genellikle akşamları ayak bileklerinde görülen şişlikler ağrılara neden olur.

Varis ağrısı Toplardamarlarda meydana gelen genişleme ve oluşan şişmeye varis denir. Genelde vücudun en çok basınç altında kalan bacakların alt kısımlarında görülür. Bayanlar estetik açıdan şikayetçi ama sağlık açısından daha çok önemli. 

Evde varis ağrısı nasıl geçer
Hastalık tedavi edilmediği sürece şikayetleri sürekli var olacaktır. Bunu basit bir örnekle izah etmek gerekirse var olan çürük dişin sancıması gibidir. Çürük diş çekilmediği yada gerekli tedavi yapılmadığı sürece sancı problemi kaçınılmaz. Bir anlık olarak rahatlasak bile bir sonraki gün aynı sıkıntı yeniden karşımıza çıkabilir. Aynı şekilde bacak ağrıları varis kaynaklı olması halinde sürekli karşı karşıya kalacağınız şikayetlerden biridir. Bu nedenle bizim size önerimiz geçici çözüm olarak ağrıyı dindirmek yerine ağrıya neden olan hastalığa çözüm bulmalısınızAma bazı etkili önerilerile ilaç kullanmadan varis ağrılarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

1) Bacaklarımızı Kalp Seviyesinden Yukarıda Tutuyoruz
Evet arkadaşlar evde varis ağrılarından kurtulmanın en kolay yolu düz bir zemine yatak, koltuk vs uzanıp, bacaklarımızı kalp seviyesinden yukarıda tutmak gerekir. Bunun yapmanın en kolay yolu bacaklarınızın altına 20-30 cm yukarıda tutacak şekilde bir yastık koymaktır. Hatta öyle ki bunun için özel varis yastığı dediğimiz ortopedik ürünleri satılmaktadır. Tabii ki normal yastığa göre daha etkili olup, fakat illede olması gerekmez. Amaç bacakları kalp seviyesinden yukarı tutmak olup, dediğim gibi normal bir yastık işinizi görecektir. Bunu 30 dakika uygulamanız yeterli olup, fakat yatarken bu şekilde uykuya dalmanız sabaha daha rahat bir şekilde uyanmanızı sağlayacaktır.

2) Günlük 30-45 Dakika Yürüyün
Yapılması gereken en doğal işlem ağrı esnasında yürümektir. Mümkünse hafif tempolu olarak yürümeniz gerekir. Bacağınızın ağrıması sizi korkutmasın yürümek çok iyi gelecektir. Çünkü siz yürüdükçe bacak kaslarını çalışacak ve ağrının hafifleyip, kaybolduğunu göreceksiniz. Aslında günlük düzenli yürüyüş yapan insanlar bir çok sağlık soruna karşı koruma önlemi aldığı gibi varis hastalığından da büyük oranda korunmuş olurlar. O nedenle günlük 30-45 dakika yürüyüş alışkanlığı edinmeliyiz. Varis hastaları yürüme işlemini günün sıcak saatleri yerine daha çok 17:00’dan sonra serin saatlerde yapmalıdır. Kışın ciddi bir sıcak hava olmayacağı için herhangi bir saat kısıtlaması olmaz.

3) Varis Çorabı Kullanın
Evet arkadaşlar 3. ve son doğal uygulama ise varis hastaları için geliştirilmiş olan varis çorabı giymektir. Evde, işte, okulda, seyahatte vs her yerde hastalığın şikayetleri %90’a varan oranda azalmış olacaktır. Özellikle hamile hastalarımızın tedavisi doğum sonrasına kadar mümkün olmadığı için tedavi sürecine kadar böylesi koruyucu ürünler öneriyoruz. Çünkü hem şikayetleri azaltırken hemde hastalığın ilerlemesini bir nebze olsun yavaşlatmaktadır. Tabii ki ilk başlarda biraz sıkıcı gelecek olup, zamanla alışırsınız. Kullandığınız ürün size ve bacak ölçülerine göre olmalıdır. Aksi halde etkisi olmayacak yada gereksiz yere canınızın yanmasına neden olacaktır.