Uzun süreli ilişkilerde yaşanan problemler

Uzun süreli ilişkilerde yaşanan problemler
Yayınlanma Tarihi: 23.09.2016 11:34 | Değiştirme Tarihi: 23.09.2016 11:36

Zamanla ilişki daha fazla emek istiyor. Uzun bir ilişkiyi ayakta tutabilmek için kişilerin daha özverili davranmaları ve karşı tarafın duygularını önemsemesi gerekir.

Uzun süreli ilişkilerde yaşanan problemler
Uzun süreli ilişkilerin en büyük sıkıntısı zaman geçtikçe ilitişim eksikliğinin olmasıdır. Bireyler birbirleni iyi tanıdıklarını düşündüklerinden birbirlerine karşı olan merak duysusu zamanla kaybolur. Böylelikle ilişkinin heyecanı gittikçe azalır ve çiftler arasında problemler oluşmaya başlar.

İlişkinin ilk zamanlarına göre ilgi azalması büyük sorunlara yol açabilir. Ufak sorunların büyük sorunlar haline getirilmesi, problemler halledilmeden üzerinin kapatılması kavga miktarını artırır. 

Zamanla aynı heycan, aynı tutku düzeyini yakalamak oldukça zor olduğundan bir süre sonra ilişki monotonlaşmaya baslar. Bir diğer olmsuz yön ise zamanla kişilerin acaba seviyor muyum yoksa alıştım mı diye sormaya başlamalarıdır.

Kendini mecbur hissetme, onsuz yaşayamama gibi düşünceler sorun yaratan konular arasında. Bu tarz düşünceler kişide kaybetme korkusu olusturur.

Heyecanın kalmadığını düşünüp başka kişilerde heyecan aramak. Evlilik baskısının artması ve uzun ilişkilerde çevre müdahalesinin artması gibi sorunlarda ilişkide problemlere neden olabiliyor.

Saydığımız tüm bu problemler zaman içerisinde kişilerde yıpranma yaratır. Haliyle bu yıpranmada kişilere olumsuz olarak yansır.

Bir ilişkiyi ayakta tutabilmek kolay değildir. Zamanla ilişki daha fazla emek ister. Uzun bir ilişkiyi ayakta tutabilmek için kişilerin daha özverili davranmaları ve  karşı tarafın duygularını önemsemesi gerekir.