Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Uyku ve iletişim arasında bağ var!

Uyku ve iletişim arasında bağ var!

Uyumak; insanların dinlenmek için kullandığı, az uyuduğu zaman zararlı ve aynı zamanda çok uyuduğu zaman da zararlı olan bir olgudur.

05.01.2016 10:59

Uyumak; insanların dinlenmek için kullandığı, az uyuduğu zaman zararlı ve aynı zamanda çok uyuduğu zaman da zararlı olan bir olgudur. Fakat burada fiziksel olgusundan çok insanlar arasındaki iletişimindeki olumsuzluğundan söz edeceğiz.

Tüm iletişimlerimizde birbirimizi dinlemek gerektiğini ve anlatmak isteyenin ne anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışmamız öğretilir. Fakat anlatmak isteyenin anlatımları insanların uykusunu getirirse ya da anlatım bozukluğu ile karşıdakini konudan uzaklaştırırsa uykumuz gelir. Öyle düşünün ki bazı iş toplantıları saatlerce sürmekte ve belli bir saatten sonra konu cazibesini kaybedip toplantıya katılan şahısların uykusunu getirmektedir. Bunun için konuşmalarda uyumamak kadar karşımızdakini uyutmadan konuşmak da çok önemlidir. Etkili konuşmak akıcı bir Türkçe ile konuşmak kadar karşımızdakini uyutmadan da konuşmayı gerektirir.

Uzmanların genel görüşlerinden bir tanesi bir kişinin konuşulanları ve anlatılanları algılama kabiliyetinin kişiden kişiye değişebileceği ancak ortalama iyi bir dinlemenin 30 dk kadar olduğu ve bundan sonraki anlatımların kişide yeteri kadar etki bırakmadığı bildirilir. Yani bu saatten sonra insanlar anlatılandan çıkıp uyuma moduna geçebilirler. Kısa ve öz anlatım ise en iyi anlamayı sağlar.

Yorumlar | 0
üye profil