Uyku düzensizliği ve üzüntünün gece yemelerinde büyük etkisi

Uyku düzensizliği ve üzüntünün gece yemelerinde büyük etkisi
Yayınlanma Tarihi: 21.09.2016 15:21 | Değiştirme Tarihi: 21.09.2016 15:21

Gece saatlerinde acıkmanın nedenlerinden biri düzensiz uyku saatleridir. Uzmanlara göre gece yemelerinin en önemli sebeplerinden biri de kişinin kızgınlık, üzüntü gibi psikolojik sıkıntılar yaşamasıdır.

Uyku düzensizliği ve üzüntünün gece yemelerinde büyük etkisi
Gün içerisinde yeteri kadar beslenmemek, gece acıkmalarına neden oluyor, Gece saatlerinde acıkmanın nedenlerinden biri de düzensiz uyku saatleridir. Geç ya da düzensiz uyuyan kişilerin, düzenli uyuyan kişilere göre gün içerisinde daha fazla kalori aldıkları uzmanlar tarafından belirlenmiş bir gercektir.

Uzmanlara göre gece yemelerinin en önemli sebeplerinden biri de kişinin kızgınlık, üzüntü gibi psikolojik sıkıntılar yaşamasıdır. Aç olmadığınız halde yemek yiyorsanız öncelikle duygusal yemelerinize engel olun. Fiziksel olarak acıktığınızda yemek yedikten sonra bunu durdura bilirsiniz fakat duygusal açlıkta doysanız bile sürekli yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz.Duygusal açlığı frenlemek, fiziksel açlığı frenlemekten çok daha zordur. Fiziksel açlık mutlu olmanızı sağlarken, duygusal açlık size kendinizi sürekli suçlu hissettirir.

Duygusal açlık hisseden kişiler genellikle pizza,cips,kola,tatlı,çikolata gibi bol kalorili yiyecekler yerken fiziksel açlık hissedenler her türlü yiyeceğe açıktırlar. İlla birseyler yemek isteniyorsa daha sağlıklı besinler tüketilmeli. Süt grubu, meyve grubu ve sebze grubu besinler ağırlıklı olarak tüketilmeli. Yağlı ve sağlıksız abur cuburlar yerine kuruyemişler veya kuru meyveler tercih edilmeli.