Topuklu ayakkabı giymenin püf noktaları

Topuklu ayakkabı giymenin püf noktaları
Yayınlanma Tarihi: 01.11.2016 12:29 | Değiştirme Tarihi: 01.11.2016 11:34

Kadınların vazgeçilmezi olan topuklu ayakkabılar doğru kullanılmalı ve ayakkabı seçiminde dikkat edilmelidir. Yanlış ayakkabı seçimi bir çok probleme neden olabiliyor.

Topuklu ayakkabı giyenlerin dikkat etmesi gerekenler;

Metropol kadınlarının özellikle iş hayatında tercih ettiği ve vazgeçilmez haline getirdiği topuklu ayakkabılar, kadınların kendini daha güzel, çekici ve güçlü hissetmesini sağlıyor. Topuklu giyen kadının kendine güveni artıyor. Şu bir gerçek ki topuklu giyinen kadınlara çevrelerinde ki insanların bakışı değişiyor. Kadınların giydiği topuklu ayakkabılar, sonrasında ayakta sağlık sorunları meydana getirebiliyor ve kadınların kabusu haline gelen acılara neden olabiliyor. Bu nedenle kadınların erkeklere göre ayakkabı seçiminde daha dikkatli olmaları, ayakkabının kalitesine ve malzemesine dikkat etmesi gerekiyor.

Topuklu ayakkabının zararları;

Her adımda vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 50’si ayağın ön tarafına, yüzde 50’si de topuğa yüklenir. Ayakkabının topuğu ne kadar yüksek olursa ayağın önündeki yük de buna bağlı olarak artar. 5 santimetre yüksekliğindeki topukta normal yürüyüş bozulur, 7.5 santimetrelik topuk yüksekliği ayaktaki yük ve basınç miktarını 7 kat artırır. Normal günlük aktivitelerde yüksek topuklu ayakkabı giyenler, gün içinde 6 kilometre fazladan yürüyüş yapmış kadar ayaklarına ilave yük bindirir. Ortopedi uzmanları yüksek topuklu ayakkabının, ayaktaki ağrı ve şekil bozukluklarının yanı sıra ayak bileği incilmesi, bacak, diz ve bel ağrılarına yol açtığını söylüyor. Denge çabuk bozulduğu için ayakta burkulma riski artar ve ayak bileğindeki bağ ve eklemlerde zedelenmelere yol açar. İlave olarak bacak arkasındaki kas ve bağların kısalması, bacak ön ve yan bağlar ile kasların gerilmesi ve zorlanmasına neden olur. En sık görülen ayak problemlerinden birisi de parmak deformesidir. 

Ayak sağlığı için ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

Eğer ilk defa topuklu ayakkabı giyiliyorsa, dolgu topuklular tercih edilebilir. Dolgu ayakkabılar denge kurmak açısından oldukça rahat kullanılır. Dolgu topuk yerine kalın topuklu giyinmekte sizler için kolaylık sağlayabilir.

Özellikle kilolu bayanların yüksek topuklar yerine alçak topuk tercih etmeleri onlar için daha rahat olacaktır.

Sivri burunlu ve yüksek topuklulardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Özellikle stilletto ayakkabılar, Eğimli oldukları için en zor kullanılan topuklu ayakkabı modelidir.  Günlük kullanım için kesinlikle kullanışlı bir ayakkabı modeli değildir. Beğenenlerin özel günlerde birkaç saatliğine giyinmeleri sağlıkları ve rahatları açısından çok daha iyi olur.

Ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi saran ayakkabılar tercih etmeniz daha rahat yürümenizi sağlar. Kışın topuklu botlar, yazın ise kalın bantlı topuklular tercih edebilirsiniz.

Malzemesi belli olan ve kaliteli ayakkabılar tercih edin. Tabanı çok sert olan ayakkabılardan uzak durun. Silikon veya jel tabanlar kullanarak ayaklarınızın daha rahat etmesini sağlaya bilirsiniz. Gün içinde ayakkabınızı çıkarıp ayakkarınızı dinlendirecek kısa molalar vermeniz ve aksam eve geldiğinizde ayak parmaklarınıza ve bileklerinize egzersizler uygulamanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.