Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Topuklu ayakkabı alırken dikkat edin!

Topuklu ayakkabı alırken dikkat edin!

Topuklu ayakkabı giymek çoğu kadının seksi hissetmesini sağlar. Yüksek topuklar üzerinde kendimizi daha seksi, güzel, iddialı, stil sahibi ve bakımlı hissederiz...

04.01.2016 12:57

Topuklu ayakkabı giymek çoğu kadının seksi hissetmesini sağlar. Yüksek topuklar üzerinde kendimizi daha seksi, güzel, iddialı, stil sahibi ve bakımlı hissederiz. Fakat topuklu ayakkabı giyerken bazı noktalara dikkat etmezsek birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalırız.

Topuklu ayakkabı seçerken bir kaç püf noktaya dikkat etmeniz gerekir. İşte o püf noktaları:

Çok fazla yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmemeniz gerekiyor. Eğer bir davete ya da özel bir geceye gitmiyorsanız günlük hayatta 5 cm topuğu geçmemeniz gerekmekte. Dolgu topuklar her zaman için daha rahattır ve ne kadar yüksek olursa olsun ayağınızı rahatsız etmez. 

Yürüken 3 noktaya basarız bunlar; topuğumuz, parmağımız ve parmağımızı baz alan bir üçgen tabandır. Yüksek topuklu ayakkabıda bu alan bozulur ve en fazla yük topuğa biner. Bu durum uzun süre devam ettiğinde parmak eklemlerinde deformasyon meydana gelir. Nasırlar ve yük dağılımı sonucunda tendon zorlanmaları ortaya çıkar.

Topuklu ayakkabılarda ayağınız olduğundan daha fazla şişer bunun sebebi ise bahsettiğimiz gibi yük dağılımıdır. Bu yüzden topuklu ayakkabı seçerken bir ya da yarım numara büyük alın. 

Yorumlar | 0
üye profil