Topuk çatlaklarına dikkat

Topuk çatlaklarına dikkat
Yayınlanma Tarihi: 25.10.2016 15:35 | Değiştirme Tarihi: 25.10.2016 15:38

Oldukça yaygın bir problem olan topuk çatlaklarının ihmal edilmesi, ağrılı sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Oldukça yaygın bir problem olan topuk çatlaklarının ihmal edilmesi, ağrılı sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Tedavi edilmediğinde çatlaklar daha da derinleşip kanamaya ve enfeksiyona da yol açabilir. Bu nedenle ayak topuklarımızın bakımını ihmal etmemeli ve özen göstermeliyiz.

Topuk çatlağı nedenleri;

 Genellikle topuktaki cildin aşırı kuruması nedeniyle oluşan topuk çatlaması, uzun süre topuklu ayakkabı giymek, uzun süre ayakta kalmak, obezite, arkası açık ayakkabı kullanımı, topuk dikenleri, ayakların çok sıcak suyla yıkanması ve  egzema gibi nedenlerden ortaya çıkar.

Topuk çatlamalarını önlemek için;

 Ayakkabı seçimine dikkat edilmeli, cildin kurumasına neden olan sabunlar kullanılmamalı, yeterli miktarda su tüketilerek cildin nem oranı dengelenmeli ve bitkisel yağlar kullanılarak topuk yumuşatılmalıdır.

Topuk çatlaklarına iyi gelecek pirinç unu ile peeling;

 Ayaklarınıza ve topuklarınıza peeling yapmak ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Böylelikle çatlaklar ve kuruluk önlenir. Evde hazırlayacağınız bir karışım ile kendi doğal peelinginizi elde edebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 avuç pirinç unu, birkaç çay kaşığı bal ve elma sirkesi. Tüm malzemeleri koyu bir macun elde edene kadar karıştırın ve eğer çatlaklar çok kötüyse bir yemek kaşığı zeytin yağı ya da tatlı badem yağı ilave edin. Ayaklarınızı ılık suda 10 dakika kadar bekletin ve ardından nazikçe hazırlamış olduğunuz karışımla ovalayın. İstediğiniz sonuca ulaşıncaya kadar haftada birkaç kez tekrarlayın.